W załączniku nowego rozporządzenia została określona klasyfikacja zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy. Klasyfikacja jest stosowana w zakresie:
- pośrednictwa pracy i poradnictwa,
- szkolenia zawodowego,
- gromadzenia danych do określania polityki zatrudnienia i kształcenia ustawicznego,
- prowadzenia badań, analiz, prognoz i innych opracowań dotyczących rynku pracy.


Podstawą, na której oparta jest polska klasyfikacja zawodów i specjalności jest Międzynarodowy Standard Klasyfikacji ISCO opracowany przez Międzynarodową Organizację Pracy i rekomendowany przez Eurostart do stosowania w krajach Unii Europejskiej. Zmiana Międzynarodowego Standardu ISCO-88 na ISCO-08, w której przyjęto zmienione zasady klasyfikowania zawodów do poszczególnych grup wielkich, dużych, średnich i elementarnych, wprowadziła konieczność opracowania nowej polskiej klasyfikacji zawodów i specjalności. Przyczynami opracowania nowej klasyfikacji zawodów i specjalności były również: pojawienie się nowych zawodów i specjalności, wyłączenie tych zawodów i specjalności, które już nie funkcjonują na rynku pracy, uwzględnienie zawodów z aktualnej klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, ujęcie aktualnych zawodów regulowanych prawnie, zapewnienie ujednolicenia nazewnictwa i grupowania zawodów/specjalności – dla ułatwienia międzynarodowego pośrednictwa pracy.


Przydatne materiały:
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 kwietnia 2010 r.w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz. U. Nr 82, poz. 537).