NIK sprawdziła realizację Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej w pierwszych trzech latach jego funkcjonowania (2007-2009). Skontrolowano Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, jako Instytucje Zarządzające i Pośredniczące odpowiedzialne za monitorowanie i zarządzanie Programem, oraz 20 jednostek w pięciu województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, świętokrzyskim, lubelskim i podkarpackim.
Jak podała NIK, Ministerstwo i Agencja na ogół prawidłowo nadzorowały przygotowanie i realizację projektów, przewidzianych do dofinansowania lub wspieranych środkami z PO RPW w pierwszych trzech latach jego funkcjonowania. W przypadku Ministerstwa nieprawidłowości dotyczyły głównie przypadków naruszenia procedur przy naborze wniosków do Planu Inwestycyjnego Programu. Natomiast w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości uwagi kontrolerów NIK odnosiły się do procedur przy ocenie wniosków o dofinansowanie projektów.
Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie - choć wskazując nieprawidłowości - ocenia przygotowanie i realizację projektów przez osiem jednostek samorządowych, sześć wyższych uczelni oraz trzy spółki prawa handlowego. Negatywnie oceniono dwie jednostki samorządowe oraz jeden z Oddziałów Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Zastrzeżenia NIK dotyczyły przede wszystkim przypadków opóźnień w przygotowaniu projektów do realizacji, przedkładania do oceny niekompletnych wniosków o dofinansowanie i naruszenia przepisów o zamówieniach publicznych.
Kontrolerzy podkreślili potrzebę podjęcia przez Ministra Rozwoju Regionalnego działań zmierzających do usprawnienia stosowanych instrumentów oddziaływania na podmioty uczestniczące w programie, w celu przyspieszenia realizacji projektów.
Na podstawie: www.nik.gov.pl
NIK skontrolowała inwestycje w Polsce Wschodniej
NIK sprawdziła realizację Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Uwagi w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości dotyczyły oceny wniosków na dofinansowanie projektów, a w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego naruszenia procedur przy ich naborze.