NIK sprawdziła czy samorządy realizują wnioski sformułowane po kontroli dotyczącej wywiązywania się z zadań na rzecz pomocy osobom uprawnionym do alimentów w latach 2007-2010. Z kontroli przeprowadzonej w wybranych ośrodkach pomocy społecznej w województwie mazowieckim NIK wykryła, iż terminy wystawienia tytułów wykonawczych wynosiły średnio 3 a czasem nawet 7 miesięcy. W ocenie Izby wskazuje to na opieszałość w kontroli terminowości zapłaty zobowiązań pieniężnych, a taki obowiązek wynika z § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 listopada 2001 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Przeprowadzona kontrola wykazała, że w 11 badanych przypadkach wnioski o przyznanie świadczenia alimentacyjnego nie zawierały wieku osoby zobowiązanej, tj. nie dopełniono wymogu określonego w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Izba zwróciła uwagę, że dane takie są znane wnioskodawcom chociażby z dołączanego do wniosku zaświadczenia o bezskuteczności egzekucji wydawanym przez komornika sądowego.
Po dokonanej kontroli NIK wniosła o egzekwowanie obowiązku wykazania w składanych wnioskach o przyznanie świadczenia alimentacyjnego wszystkich znanych wnioskodawcy danych oraz o zintensyfikowanie działań podejmowanych wobec dłużników alimentacyjnych.