W opinii NIK przygotowanie modernizacji Stadionu Miejskiego było nierzetelne. Z powodu nieprawidłowego ustalenia wielkości środków finansowych potrzebnych na wykonanie inwestycji , urzędnicy przystępujący do przebudowy Stadionu, nie znali kwoty nakładów koniecznych do przeprowadzenia inwestycji. Wynikiem nieprawidłowości było przyjęcie maksymalnego limitu wydatków w kwocie 200 mln zł, który okazał się zaniżony o ponad 150 mln złotych.
W celu pokrycia kosztów inwestycji zastosowano model finansowy polegający na wnoszeniu przez Zamknięty Fundusz Inwestycyjny wkładów pieniężnych w zamian za udziały w Spółce Stadion w Zabrzu. Mechanizm taki pozwala uniknąć zwiększania wskaźników zadłużenia Miasta, ale nie zapewnia otrzymania pełnej kwoty koniecznej do prawidłowej realizacji inwestycji.
Zaprzestanie finansowania inwestycji przez Fundusz sprawiło, że spółka miejska odpowiedzialna za modernizację stadionu nie otrzymała ponad 67 mln zł niezbędnych do kontynuacji prac. W tej sytuacji Miasto zostało zmuszone do znalezienia nowego sposobu finansowania, oraz późniejszego odkupienia udziałów w spółce. W opinii NIK przeprowadzona analiza ryzyka była nierzetelna.
Nowo powstała spółka komunalna Stadion w Zabrzu sp. z o.o miała zapewnić prawidłowość procesu modernizacji Stadionu Miejskiego. Spółka niestety nie wywiązała się z zadania w wyniku czego większość robót budowlanych nie została zrealizowana w wyznaczonych terminach. Jej czynności uniemożliwiły pomyślne zakończenie inwestycji i nie doprowadziły do powstania kolejnych opóźnień.
W konsekwencji powyższych nieprawidłowości Stadion nie został przebudowany w pierwotnym terminie, a określenie rzeczywistego kosztu modernizacji obiektu było niemożliwe.
(nik.gov.pl)
NIK o przebudowie stadionu w Zabrzu: planowanie modernizacji było nierzetelne
Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła przygotowania do planowej modernizacji Stadionu Miejskiego w Zabrzu. Brak wiedzy urzędników o wysokości niezbędnych nakładów finansowych, czy zaniedbania spółki w nadzorowaniu prac doprowadziły do naruszenia zaplanowanych terminów i zwiększenia rzeczywistych koszt modernizacji.