Czy, w przedstawionej sytuacji, starosta może wydać decyzję nakazującą usunięcie drzew lub krzewów z wału przeciwpowodziowego?
Pytanie:
Wojewódzki zarząd melioracji i urządzeń wodnych wystąpił z wnioskiem do starosty na podstawie art. 88n ust. 7 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145) – dalej pr. wod. o wydanie decyzji nakazującej usunięcie drzew i krzewów z wału przeciwpowodziowego. Działki ujęte we wniosku stanowią według ewidencji gruntowej użytek Tr, których właścicielem jest Skarb Państwa.
Do wniosku dołączono wyciąg z pięcioletniej oceny stanu technicznego i bezpieczeństwa obwałowań przeciwpowodziowych rzeki Odry, z której wynika, że czynnikiem stwarzającym stan zagrażający bezpieczeństwu są drzewa rosnące blisko stopy wału, jak i na wale. Ponadto podano również, że planowane jest wykonanie modernizacji wału – uszczelnienie korpusu wału oraz jego podwyższenie, a w związku z powyższym konieczne jest usunięcie drzew rosnących na wale.
Gospodarowanie innym mieniem związanym z gospodarką wodną (np. urządzenia wodne), stanowiącym własność Skarbu Państwa, wykonuje właściwy miejscowo starosta, realizujący zadanie z zakresu administracji rządowej – art. 14 ust. 4 pr. wod.
Utrzymanie urządzeń melioracji wodnych podstawowych, do których zaliczają się wały przeciwpowodziowe, powierzono marszałkowi województwa na podstawie art. 75 ust. 1 pr. wod. i jego jednostce, jaką jest wojewódzki zarząd melioracji i urządzeń wodnych.
Wobec powyższego proszę o udzielenie odpowiedzi w następującej kwestii:
Czy w związku z tym starosta jest właściwy do wydania decyzji na podstawie art. 88n ust. 7 pr. wod., gdy jest właścicielem gruntu, czy też należy wystąpić do samorządowego kolegium odwoławczego o wyznaczenie innego organu? Na kogo miałaby być wydana decyzja?
Czy na jednostkę, która jest odpowiedzialna za utrzymanie wałów w tym przypadku - WZMiUW w Opolu, czy na właściciela gruntu? W oparciu o jakie dokumenty powinna być wydana decyzja nakazująca –art. 88n ust. 7 pr. wod.?
Czy w przypadku wydania decyzji w myśl art. 88n ust. 7pr. wod. ma zastosowanie art. 86 ust. 1 pkt 13 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1220, z późn. zm.) - dalej u.o.p., zwalniający z opłaty za usunięcie drzew?
Odpowiedź:
W analizowanym przypadku starosta może wydać decyzję nakazującą usunięcie drzew lub krzewów z wału przeciwpowodziowego. Nie jest on wnioskodawcą. Nie podlega on wyłączeniu z udziału w sprawie.
Decyzja nakazująca wycinkę powinna zostać wydana na rzecz WZMIUW. Wymaga ona uzgodnienia z właściwym dyrektorem regionalnej dyrekcji ochrony środowiska (RDOŚ). Decyzja jest decyzją wiążącą administratora.
Akt u.o.p. nie ma wprawdzie zastosowania w odniesieniu do wydawania zezwoleń na usunięcie drzew lub krzewów z wału przeciwpowodziowego, co wynika wprost z art. 83 ust. 6 pkt 7 u.o.p., jednakże zastosowanie znajdzie art. 86 ust. 1 pkt 13 u.o.p., który zwalnia z obowiązku uiszczenia opłaty za wycinkę drzew z urządzeń służących ochronie przeciwpowodziowej w zakresie niezbędnym do wykonania i utrzymania tych urządzeń.
Podstawą wydania decyzji nakazującej usunięcie drzew są wniosek oraz dokumenty przedstawione przez administratora. Musi z nich wynikać wprost zagrożenie powodowane przez drzewa rosnące na wale przeciwpowodziowym, a w przypadku planowanej modernizacji – dokumentacja techniczna urządzenia, z której wynika konieczność usunięcia drzew lub krzewów. Z przedstawionych informacji wynika, że takie dokumenty zostały złożone.
Uzasadnienie:
Na administratorze wałów, czyli WZMIUW, spoczywa obowiązek utrzymywania we właściwym stanie urządzeń ochrony przeciwpowodziowych. W ramach tych obowiązków mieści się również usuwanie drzew i krzewów.
Stosownie do art. 127 ust. 7c pr. wod., starosta podlega wyłączeniu od załatwienia sprawy, w której jest wnioskodawcą. W takim przypadku starosta występuje o wyłączenie go z postępowania nie do SKO, lecz do właściwego dyrektora regionalnego zarządu gospodarki wodnej, który wyznacza do załatwienia sprawy innego starostę (art. 127 ust. 7c pr. wod.). Nie maja również zastosowania przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 267) - dalej k.p.a. dotyczące wyłączenia organu. Starosta wykonuje tu uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, nie jest natomiast przedstawicielem strony w rozumieniu art. 24 § 1 pkt 4 k.p.a. Przedmiotowy przepis stanowi o osobach fizycznych (pracownikach organu) jako przedstawicielach (pełnomocnikach) strony postępowania administracyjnego. Sprawa nie dotyczy również jego interesów majątkowych.
Przepis art. 27a k.p.a., który nakazywał wyłączenie organu, który miałaby wydawać decyzję "sam dla siebie" został uchylony.
Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.