W przetargu na powiększenie zasobów dyskowych systemu informatycznego, organizowanym przez Komendę Główną Policji, kryteriami oceny ofert były cena (60 proc.) oraz wsparcie techniczne wraz z okresem gwarancji (40 proc.). Większość oferentów proponowała okres rękojmi wynoszący od 5 do 7 lat, zaś jedna z firm zaoferowała aż 30-letnią obsługę gwarancyjną. Jeden z wykonawców złożył odwołanie, w którym zażądał odrzucenia oferty z najdłuższym okresem. Sprawa trafiła do sądu.

Pojęcie uczciwej konkurencji w przepisach zamówieniowych >>>

Krajowa Izba Odwoławcza wyrokiem z dnia 23 sierpnia 2016 r. (KIO 1449/16; KIO 1501/16) uznała, iż wykonawca naruszył zasadę uczciwej konkurencji. Zaproponowanie 30-letniej gwarancji na urządzenia, których przeciętny czas użytkowania wynosi od 5 do 7 lat stanowi naruszenie dobrych obyczajów. Zdaniem składu orzekającego przygotowanie oferty w ten sposób nie miało na celu zaoferowanie najkorzystniejszych warunków, lecz wykorzystanie kryteriów oceny ofert w sposób wywołujący szkodę zarówno dla zamawiającego, jak również i innych wykonawców. 

Jak wskazuje "DGP" formalnie wykonawca nie naruszył żadnego z przepisów p.z.p., jednak składając ofertę w znaczny sposób ograniczył konkurencję sprawiając, iż pozostali wykonawcy nie mogli z nim konkurować na rynkowych zasadach.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Dowiedz się więcej z książki
Zamówienia publiczne. Orzecznictwo sądów okręgowych w latach 2010-2015 z komentarzem
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł