Prezydent miasta zmienił decyzję w części dotyczącej okresu przyznania wnioskodawczyni zasiłku stałego. Decyzja została wydana na skutek zmiany jej sytuacji dochodowej. Wnioskodawczyni odwołała się do SKO.
Kolegium ustaliło, iż w związku ze zobowiązaniami finansowymi powstałymi wobec byłego męża, wnioskodawczyni dokonała zamiany mieszkania, w wyniku której na jej konto wpłynęła kwota 80.000 zł. Następnie te środki finansowe zostały przelane na konto komornika sądowego w celu uregulowania zobowiązań byłego męża. Kolegium zgodziło się z organem I instancji, że sytuacja dochodowa odwołującej się ulegała zmianie, gdyż za dochód uznać należało dochód z tytułu uzyskanych środków finansowych z umowy zamiany mieszkania.
WSA rozpatrując sprawę zwrócił uwagę, iż żaden przepis ustawy o pomocy społecznej nie pozwala na uznanie, że kwota dopłaty uzyskana z tytułu zamiany mieszkania nie stanowi dochodu w rozumieniu przepisów tej ustawy, ani też że przeznaczenie tego dochodu na spłacenie zadłużenia, powstałego na skutek podziału majątku wspólnego, winno skutkować odliczeniem od dochodu czy też uznaniem, że jest to utrata dochodu.
Na gruncie ustawy o pomocy społecznej nie ma znaczenia, w jaki sposób osoba uprawniona do zasiłku czy też ubiegająca się o jego przyznanie, rozporządziła uzyskanym dochodem, a w szczególności, czy mogła nim realnie dysponować i przeznaczyć go na swoje utrzymanie i potrzeby, czy też musiała przeznaczyć go na spłatę kredytu, pożyczki lub jak w niniejszym przypadku na spłatę zobowiązań wobec byłego męża z tytułu podziału majątku wspólnego. Zdaniem WSA istotne bowiem jest jedynie to, że skarżąca otrzymała kwotę 80 tyś. złotych w związku z zamianą mieszkania na mniejsze. Ponadto przyjęcie, że z dochodem mamy do czynienia tylko wtedy, gdy można go przeznaczyć na zaspokojenie własnych potrzeb, mogłoby prowadzić do zawierania fikcyjnych umów pożyczki lub darowizny i następnie występowania o przyznanie zasiłku z pomocy społecznej z uzasadnieniem, że otrzymany dochód w żaden sposób nie przyczynił się do poprawy sytuacji materialnej wnioskodawcy.
Zdaniem WSA nie ulega wątpliwości, że uzyskane przez skarżącą środki z zamiany mieszkania stanowiły dochód jednorazowy, przekraczający pięciokrotnie kwotę kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej, podlegający rozliczeniu zgodnie z regułą wyrażoną w art. 8 ust. 11 ustawy o pomocy społecznej .
Na podstawie:
Wyrok WSA w Kielcach z 13 czerwca 2013 r., sygn. akt II SA/Ke 350/13, nieprawomocny
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2013 r., poz. 182)