Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.
Czy w sytuacji, gdy w wyniku świadczenia krótkotrwałych (kilka minut, kilka godzin) prac usługowych na terenie klienta (montaż, naprawa, konserwacja) powstają odpady, można mówić o magazynowaniu odpadów w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21) – dalej u.o.?
Odpady są wytworzone, znajdują się gdzieś w obrębie miejsca, gdzie wykonywane są prace, ale tylko przez okres wykonywania tych prac, ponieważ po ich zakończeniu są zabierane przez wykonawcę usługi. Niezależnie od długości wykonywania prac, o których mowa wyżej, z jakiego tytułu prawnego do magazynowania odpadów korzysta firma świadcząca usługi w zakresie montażu, konserwacji i napraw sprzedawanych przez siebie produktów w świetle art. 3 pkt 41 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1232) - dalej p.o.ś.? W praktyce nie zawsze podpisywana jest umowa na takie prace, w większości przypadków ma ona charakter ustny. Czy może to być stosunek zobowiązaniowy?
Odpowiedź:
Magazynowanie odpadów zostało zdefiniowane w art. 3 ust. 1 pkt 5 lit. a u.o. jako czasowe przechowywanie odpadów obejmujące wstępne magazynowanie odpadów przez ich wytwórcę. Ustawodawca nie wskazał jednak, o jaki czas przechowywania odpadów chodzi.
Mając na względzie powyższe, w mojej ocenie należy zatem przyjąć, że w sytuacji, gdy wytwórca wstępnie magazynuje odpady, niezależnie od tego, w jak długim okresie się to odbywa, stanowi to magazynowanie odpadów w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 5 lit. a u.o.
W myśl art. 25 ust. 2 u.o. magazynowanie odpadów odbywa się na terenie, do którego posiadacz odpadów ma tytuł prawny, przy czym żaden przepis ustawy nie definiuje pojęcia tytułu prawnego. W tej sytuacji, jak zresztą trafnie wskazano w treści pytania, należy skorzystać z definicji określonej w art. 3 pkt 41 p.o.ś., zgodnie z którą tytuł prawny to prawo własności, użytkowanie wieczyste, trwały zarząd, ograniczone prawo rzeczowe, ale również stosunek zobowiązaniowy. W świetle powyższego należy zatem stwierdzić, iż posiadacz odpadów może legalnie magazynować odpady również na terenie, który np. najmie. Warto w tym miejscu wskazać, że umowa najmu nieruchomości lub pomieszczenia na czas nie dłuższy niż rok nie wymaga zachowania formy pisemnej - art. 660 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 121).
Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.