Prezydent miasta powierzył nauczycielowi centrum kształcenia ustawicznego pełnienie obowiązków dyrektora tej placówki do czasu rozstrzygnięcia konkursu. Prezydent miasta podjął taką decyzję pomimo tego, że w chwili powierzenia funkcji w placówce stanowiska wicedyrektorów były obsadzone.
Wojewoda wniósł skargę na zarządzenie do WSA. W trakcie postępowania nadzorczego organ nadzoru przypomniał, że art. 36a ust. 5 ustawy o systemie oświaty pozwala powierzyć nauczycielowi pełnienie obowiązków dyrektora szkoły tylko w sytuacji, gdy w szkole nie ma stanowiska wicedyrektora, a jeżeli takowe zostało wyodrębnione, to pierwszeństwo ma wicedyrektor. Wskazał również, że powierzenie pełnienia obowiązków dyrektora szkoły wicedyrektorowi nie zostało w tym przepisie uzależnione od jego zgody. Z przepisu art. 36a ust. 5 nie można także wywieść, że w przypadku gdy z określonych względów obowiązków dyrektora szkoły nie można powierzyć wicedyrektorowi, możliwość taka przechodzi na jednego z nauczycieli szkoły najbardziej predysponowanego do tych czynności.
Zdaniem rozpatrującego skargę WSA, organ prowadzący szkołę lub inną placówkę oświatową, który zamierza powierzyć pełnienie obowiązków dyrektora innej osobie do czasu rozstrzygnięcia konkursu, zobligowany jest do powierzenia ich wicedyrektorowi, a dopiero w szkołach, w których nie ma wicedyrektora – nauczycielowi tej szkoły, jednak nie dłużej niż na okres 10 miesięcy. Przyjęcie odmiennej interpretacji (tj. zakładającej, że organ prowadzący ma swobodę wyboru między wicedyrektorem a nauczycielem), stawiałoby pod znakiem zapytania sens istnienia stanowiska wicedyrektora, skoro organ prowadzący mógłby do czasu rozstrzygnięcia konkursu powierzyć pełnienie obowiązków dyrektora nauczycielowi wybranemu wedle swego uznania, z pominięciem osoby zajmującej stanowisko zastępcy dyrektora – podkreślił WSA.
WSA nie zgodził się z argumentacją prezydenta miasta, iż powodem powierzenia obowiązków dyrektora centrum kształcenia ustawicznego nauczycielowi niebędącemu wicedyrektorem był konflikt pomiędzy kierownictwem tej placówki a organem prowadzącym. Zdaniem WSA przepisy ustawy o systemie oświaty nie przewidują odmowy aktualnemu wicedyrektorowi powierzenia pełnienia obowiązków dyrektora z jakichkolwiek przyczyn, np. utraty zaufania do tej osoby.
Na podstawie: Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. Z 27 września 2012 r., sygn. akt II SA/Go 579/12, nieprawomocny
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)