Jak przedstawia się sytuacja prawna zespołu szkół, w którym mieścić się będzie CKZiU?

Czy pracownicy zostaną przejęci przez CKZiU, czy dostaną wypowiedzenia i CKZiU będzie ich przyjmował do pracy?

Czy pracownicy są objęci ochroną emerytalną?

Odpowiedź

CKZiU stanie się następcą prawnym dla pracowników zatrudnionych w trzech zespołach szkół.

Uzasadnienie

Sytuacja opisana w pytaniu jest skomplikowana pod względem prawnym oraz techniczno-organizacyjnym, z uwagi na fakt, iż przepisy ustawy o systemie oświaty - dalej u.s.o. , nie przewidują wprost możliwości połączenia w jeden zespół szkół – kilku funkcjonujących odrębnie zespołów szkół. Wiąże się to z wyrażoną na gruncie  u.s.o.  zasadą, iż w zespół szkół można łączyć szkoły różnych typów – np. liceum z technikum, technikum z zasadniczą szkołą zawodową, itp.

Oznacza to, że jeżeli organ prowadzący zamierza połączyć w jeden organizm trzy dotychczas funkcjonujące samodzielnie zespoły szkół, będzie zmuszony do zlikwidowania powielających się typów szkół. A więc jeżeli np. w zespole szkół A i zespole szkół B funkcjonowało technikum (niezależnie od tego w jakich kierunkach prowadziło nauczanie), wówczas łącząc obydwa zespoły (A i B) w jedną placówką (CKZiU), chcąc dalej prowadzić nauczanie w tym typie szkoły – należy jedno z tych techników zlikwidować, zapewniając jednocześnie młodzieży uczęszczającej do zlikwidowanego technikum możliwość kontynuacji nauki w tym samym lub zbliżonym zawodzie – zgodnie z art. 59 ust. 1  u.s.o.  Organ prowadzący może również rozważyć likwidację obydwu techników i utworzyć w ich miejsce nowe technikum, również zapewniające kształcenie młodzieży zgodnie z wymogami art. 59 ust. 1  u.s.o.

Jakkolwiek zdecyduje organ prowadzący, to CKZiU, powstające na bazie dotychczasowych trzech zespołów szkół, stanie się następcą prawnym zlikwidowanych jednostek. Konkluzję tę można m.in. wywieść z treści uzasadnienia do wyroku Sądu Najwyższego z dnia 2 marca 2005 r. (wyrok SN z dnia 2 marca 2005 r. I PK 271/04, Lex nr 157044), z którego wynika, że w orzecznictwie ugruntowany jest pogląd co do tego, że przejście zakładu pracy na innego pracodawcę w rozumieniu art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) - dalej k.p., następuje również w sytuacji przekazania innemu podmiotowi zadań wykonywanych przez dotychczasowego pracodawcę.

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 26 stycznia 2000 r. (wyrok SN z dnia 26 stycznia 2000 r. I PKN 489/99, Lex nr 47063), uznał, iż przejęcie zadań dydaktycznych w zakresie kształcenia uczniów przez inną szkołę stanowi przejęcie części zakładu pracy przez innego pracodawcę (art. 231 k.p.) i nie oznacza wewnętrznych zmian organizacyjnych dotychczasowego pracodawcy, uzasadniających rozwiązanie stosunku pracy na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) - dalej KN.

Według stanowiska przedstawicieli doktryny, zasadniczym elementem, który należy wziąć pod uwagę, przy ocenie czy doszło do przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę, (a nie jego faktycznej likwidacji) jest fakt kontynuowania działalności prowadzonej przed transferem. Z działalności orzeczniczej Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości wynika, że pod uwagę brane są następujące czynniki: typ przedsiębiorstwa, przejęcie składników materialnych, przejęcie większości pracowników, przejęcie klientów przedsiębiorstwa (w tym przypadku uczniów), stopień podobieństwa pomiędzy działalnością prowadzoną przed i po zbyciu przedsiębiorstwa (red. B. Wagner, Kodeks pracy, Komentarz, 2009, ODDK, s. 155).

Uważam więc, że w opisanym przypadku nastąpi przejęcie zakładu pracy przez nowego pracodawcę, co oznacza, że pracownicy zatrudnieni w trzech różnych zespołach szkół, staną się z dniem 1 września 2013 r. pracownikami CKZiU – który to stanie się dla nich z mocy prawa nowym pracodawcą, na zasadzie sukcesji uniwersalnej. Pracownicy zachowają wszelkie uprawnienia, które posiadali będąc zatrudnionymi w zespołach.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)