Wnioskodawca zwrócił się o usunięcie krzaków z nieczynnego wału przeciwpowodziowego. Przyczyną jest inwestycja (linia energetyczna) a nie ochrona przed powodzią. Wniosek został przesłany przez gminę staroście. Podstawą prawna może być jedynie art. 88n Prawa wodnego - nakazanie usunięcia w celu zapewnienia szczelności i stabilności wału.
Czy starosta jest organem właściwym do rozstrzygnięcia niniejszej sprawy?
Jaka w tej sytuacji powinna być opłata skarbowa?
Odpowiedź
Stosownie do art. 88n ust. 7 Prawa wodnego ., starosta może, w drodze decyzji, nakazać usunięcie drzew i krzewów z wałów przeciwpowodziowych, jednakże pod warunkiem, że jest to realizowane w celu zapewnienia szczelności wałów przeciwpowodziowych. W przedstawionej sytuacji powyższy przepis nie ma zastosowania, i starosta nie jest właściwym do wydania takiej decyzji.
Po pierwsze, jeżeli wał przeciwpowodziowy nie spełnia już swojej funkcji to nie musi być szczelny, więc wycinanie krzewów nie znajduje uzasadnienia, a po drugie, potrzeba wycięcia tych krzewów wynika z prowadzonej inwestycji, a nie z ochrony przed powodzią. W przedstawionej sprawie inwestor powinien uzyskać zezwolenie na usunięcie krzewów, na podstawie przepisów Rozdziału 4 Ochrona terenów zieleni i zadrzewień ustawy o ochronie przyrody .
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019 ze zm.)
Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. 2009 r. Nr 151, poz. 1220 ze zm.)
Nakaz usunięcia krzaków z nieczynnego wału przeciwpowodziowego
Czy starosta jest organem właściwym w zakresie wydania decyzji nakazującej usunięcie krzaków z nieczynnego wału przeciwpowodziowego w celu wykonania na nim inwestycji?