W dniu 28 marca 2011 r. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wydał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie trybu sprawowania nadzoru nad działalnością straży gminnych (miejskich) (Dz. U. Nr 76, poz. 415; dalej jako rozporządzenie ).
Z chwilą wejścia w życie rozporządzenia kontrole staży gminnych (miejskich) będą mogły być przeprowadzane przez upoważnionych przez wojewodę i wyznaczonych przez komendanta wojewódzkiego (Stołecznego) Policji: funkcjonariuszy Policji lub pracowników komendy wojewódzkiej (Stołecznej) Policji. Zmiana ta usuwa niepraktyczne rozwiązanie, w wyniku którego pracownicy KSP/KSW, pomimo wiedzy i doświadczenia, nie mogli brać udziału w czynnościach kontrolnych. Tym samym wprowadzono większą elastyczność w przeprowadzaniu czynności kontrolnych.
Rozporządzenie umożliwia również fakultatywną obecność przedstawicieli wojewody w czynnościach kontrolnych, jednak bez ich czynnego udziału; kontrolującym w dalszym ciągu pozostaje funkcjonariusz lub pracownik KWP/KSP. Jak wskazują autorzy projektu, pozwoli to na zapoznanie się w praktyce z działalnością straży gminnych (miejskich), jak również na świadome podejmowanie decyzji związanych z oceną ich działalności.
Wojewoda uzyska jednak większy wpływ na przebieg kontroli; program będzie przez niego zatwierdzany (do dostarczenia programu zobowiązany będzie komendant wojewódzki/Stołeczny Policji). W wystąpieniu pokontrolnym będzie można również wskazać, iż kontrola nie wykazała uchybień, czego (paradoksalnie) brakowało w dotychczas obowiązującym stanie prawnym. Jak podkreśla się w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, pisemne wykazanie prawidłowego funkcjonowania danej straży gminnej (miejskiej) może mieć wielorakie znaczenie w jej działaniu. Może bowiem stanowić dowód prawidłowego wypełniania ustawowych obowiązków strażników, motywować, czy wręcz mieć wydźwięk społeczny.
Kolejną zmianą jest dodanie do grupy osób, które otrzymują wystąpienie pokontrolne, organu Policji. Uzasadnia to potrzeba zagwarantowania komendantowi wojewódzkiemu (Stołecznemu) Policji wiedzy o decyzjach podjętych przez wojewodę, a odnoszących się do kontrolowanej straży gminnej (miejskiej), jak również możliwości działania, gdyby zaistniała potrzeba sprawdzania przez kontrolujących sposobu wykonania zaleceń pokontrolnych. Mając na uwadze fakt, że wojewoda prowadzi ewidencję przeprowadzonych kontroli, a tym samym posiada dokumenty z kontroli, celowym jest zobowiązanie wojewody do przekazywania komendantowi wojewódzkiemu (Stołecznemu) Policji wystąpienia pokontrolnego.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia, tj. 26 kwietnia 2011 r.
Przydatne materiały:
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 marca 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie trybu sprawowania nadzoru nad działalnością straży gminnych (miejskich) (Dz. U. Nr 76, poz. 415)