ISOK ma stanowić wsparcie osłony kraju w momencie wystąpienia nadzwyczajnych zagrożeń, w szczególności ma służyć zwiększeniu bezpieczeństwa obywateli oraz ograniczeniu strat spowodowanych katastrofami naturalnymi (powodzią). Jednym z elementów systemu ISOK są mapy ryzyka powodziowego, na których znajdują się m.in. informacje o szacunkowej liczbie mieszkańców, którzy mogą być dotknięci powodzią na danym obszarze, ujęciach wody oraz obiektach, które w razie wystąpienia powodzi mogą spowodować zanieczyszczenie środowiska.
Z rozwiązań, które proponuje nowy system ISOK, będą mogły korzystać nie tylko służby kryzysowe i instytucje, ale także obywatele podejmujący decyzje inwestycyjne, takie jak np. zakup działek budowlanych. Głównym celem opracowania map ryzyka powodziowego jest ograniczanie strat powstałych w wyniku wystąpienia powodzi i zdefiniowanie obszarów, które zostaną zalane w przypadku awarii systemów zabezpieczających.
Jolanta Orlińska wyjaśniła metodologię przygotowywanie map ryzyka powodziowego. Aby je sporządzić, wykonuje się numeryczne mapy terenu metodą laserowego skanowania z powietrza. Jest to droga metoda, ale znacznie dokładniejsza niż dotychczas stosowane fotografie lotnicze. Docelowo pomiarami zostanie objęty obszar 177 tys. km², który został wytypowany jako zagrożony powodziami. Do tej pory wykonano je dla 58 tys. km². Minister Jerzy Miller podkreślił, że dzięki opracowaniu map ryzyka powodziowego będzie można bardziej świadomie i trafniej inwestować w infrastrukturę przeciwpowodziową.
Źródło: www.mswia.gov.pl
MSWiA: cyfrowe mapy będą ostrzegać przed powodzią
W dniu 14 października br. w MSWiA odbyła się konferencja prasowa, podczas której omówiono założenia projektu Informatyczny System Osłony Kraju przed Nadzwyczajnymi Zagrożeniami (ISOK). Zaprezentowano też przykładowe mapy ryzyka powodziowego.