W czasie wideokonferencji wojewodowie zapewnili, że służby miejskie oraz instytucje podległe samorządom są przygotowane i cały czas niosą pomoc wszystkim osobom potrzebującym wsparcia, w okresie silnych mrozów. Na terenie całego kraju działają noclegownie, dając bezpieczne schronienie przed mrozami wszystkim osobom bezdomnym. Na bieżąco wydawane są także ciepłe posiłki. W samym województwie mazowieckim według informacji władz miejskich czeka ponad 230 wolnych miejsc w noclegowniach. Działa także bezpłatny numer infolinii 987, pod którym można uzyskać praktyczne informacje, m.in. gdzie w pobliżu znajdują się schroniska, jadłodajnie, punkty pomocy medycznej. Wojewodowie poinformowali również o tym, jak funkcjonują szkoły w okresie silnych mrozów. Decyzje w sprawie organizacji zajęć w szkołach z udziałem dzieci i młodzieży są podejmowane na bieżąco przez władze miejskie wraz z dyrektorami placówek. W Małopolsce, z powodu niskich temperatur, zajęcia zostały zawieszone m.in. w Gimnazjum w Szczucinie, w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Słupcu, Szkołach Podstawowych nr 1 i nr 2 w Lipnicy Małej, czy w Szkole Podstawowej w Jabłonce-Borach. Wojewodowie przedstawili także informację na temat aktualnej sytuacji hydrologicznej w kraju oraz zatorach lodowych na rzekach. Wszystkie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo wodne są w pełnej gotowości, na bieżąco monitorując powierzchnię pokrywy lodowej na głównych rzekach. Według danych Państwowej Straży Pożarnej w tym sezonie grzewczym, w porównaniu do okresu z roku ubiegłego, zwiększyła się liczba zatruć tlenkiem węgla. Od 27 stycznia br., w całym kraju tlenkiem węgla podtruły się łącznie 142 osoby, a w wyniku zatrucia tlenkiem węgla zmarło w sumie 11 osób. Do największej liczby podtruć tlenkiem węgla doszło w województwach: małopolskim 12, dolnośląskim 8, lubelskim 6, łódzkim 5. Pamiętajmy o prawidłowym korzystaniu z urządzeń grzewczych i gazowych - ulatniający się tlenek węgla może stać się przyczyną tragedii.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wraz z Komendą Główną Straży Pożarnej zaapelowało do wojewodów, a za ich pośrednictwem do obywateli o prawidłowe korzystanie z urządzeń grzewczych i gazowych. Stare piece i piecyki gazowe – niesprawdzane i nieczyszczone, mogą doprowadzić do zatrucia tlenkiem węgla. Strażacy przypominają, żeby do ogrzewania pomieszczeń używać tylko urządzeń, które posiadają atesty. Jakiekolwiek zasłanianie czy zaklejanie przewodów wentylacyjnych może doprowadzić do zatrucia tlenkiem węgla.
W związku z niskimi temperaturami jakie utrzymują się w Polsce ministrowie Michał Boni i Jacek Cichocki zaapelowali podczas rozmowy z wojewodami o wsparcie, ze strony służb miejskich, dla osób starszych i schorowanych, wymagających szczególnej w tym okresie pomocy. Cały czas, od początku zimy straże miejskie patrolują ulice, zwracając szczególną uwagę na osoby bezdomne, starsze i schorowane. Udzielają im pomocy oraz informują, gdzie można ogrzać się, zjeść ciepły posiłek i znaleźć schronienie na noc. Tylko od piątku (27 stycznia br.), kiedy to do Polski nadciągnęły silne mrozy z powodu wychłodzenia zmarło już w całym kraju łącznie 29 osób. Tylko podczas ubiegłej doby z wychłodzenia zmarło w sumie 9 osób: 3 osoby w województwie śląskim, 2 osoby w województwie lubelskim, 1 osoba w województwie warmińsko-mazurskim, 1 osoba w województwie lubuskim, 1 osoba w województwie małopolskim, 1 osoba w województwie dolnośląskim. W większości przypadków były to osoby bezdomne. W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych cały czas przypomina, aby w trakcie silnych mrozów zwracać uwagę na osoby, które przebywają w nieogrzewanych pomieszczeniach: m.in. pustostanach, piwnicach, czy ogródkach działkowych.
Funkcjonariusze służb podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych sprawdzają miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Policjanci i strażnicy miejscy za każdym razem informują osoby bezdomne o możliwości skorzystania z pomocy ośrodków, które oferują nocleg i ciepły posiłek. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych apeluje, aby stale informować o osobach, które znalazły się w sytuacji zagrażającej życiu. Pamiętajmy, że nasz telefon na numer 112 lub 997 może uratować komuś życie.
Źródło; http://msw.gov.pl