Pytanie:
Jaką minimalną liczbę godzin tygodniowo można zaplanować dla oddziału przedszkolnego?
Odpowiedź:
Minimalną liczbę godzin tygodniowo ustala organ prowadzący, ale nie może ona być mniejsza niż 25 godzin.
Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty - dalej u.s.o., przedszkolem publicznym jest przedszkole, które m.in. zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie ustalonym przez organ prowadzący, nie krótszym niż 5 godzin dziennie, co oznacza, że dla przedszkoli publicznych minimalną liczbę godzin tygodniowo ustala organ prowadzący, ale nie może ona być mniejsza niż 25 godzin (5 godz. dziennie * 5 dni w tygodniu).
Jednocześnie w art. 6 ust. 2 u.s.o. zostało określone, że w przypadku publicznych przedszkoli, prowadzonych przez osoby prawne inne niż jednostka samorządu terytorialnego i osoby fizyczne, czas bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki ustalony przez osobę prowadzącą nie może być krótszy niż czas bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki ustalony przez radę gminy dla publicznych przedszkoli prowadzonych przez gminę.
Minimalną liczbę godzin dla oddziału przedszkolnego ustala organ prowadzący
Dla przedszkoli publicznych minimalną liczbę godzin tygodniowo ustala organ prowadzący, ale nie może ona być mniejsza niż 25 godzin.