Zarząd województwa zobowiązał powiat do zwrotu dofinansowania przekazanego z budżetu Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.
Powiat złożył wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji, wskazując, że wszczęcie postępowania egzekucyjnego i egzekwowanie przez zarząd dofinansowania może spowodować utratę płynności finansowej powiatu. Wówczas zagrożona będzie realizacja zadań z zakresu obrony narodowej i cywilnej, zarządzania kryzysowego, oświaty i opieki społecznej, administracji budowlanej, komunikacyjnej, geodezyjnej i kartograficznej. Wnioskodawca podkreślił, iż w budżecie nie ma ujętych kwot na wydatek związany z naliczoną korektą finansową, która jest wydatkiem bieżącym. Oznacza to, zdaniem wnioskodawcy, że wykonanie decyzji o zwrocie dofinansowana może spowodować dla powiatu znaczną szkodę lub trudne do odwrócenia skutki.
Zdaniem NSA rozpatrującego wniosek, wstrzymanie wykonania decyzji jest uzasadnione. W związku z przejęciem wysokiego zadłużenia likwidowanego SP ZOZ, a także prawnym obowiązkiem zachowywania równowagi dochodów i wydatków bieżących jednostki samorządu terytorialnego – powiat znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. W ocenie NSA, obowiązek natychmiastowego zwrotu wskazanej kwoty spowodowałoby w konsekwencji zmniejszenie środków m.in. na realizację zadań publicznych na rzecz ogółu mieszkańców wspólnoty samorządowej. W ostatecznym rozrachunku to mieszkańcy powiatu zostaliby dotknięci w znacznej mierze koniecznością zmniejszenia środków na realizację zadań publicznych, bądź odstąpieniem od realizacji tych zadań przez jednostkę samorządu terytorialnego. Wobec wielości realizowanych przez powiat zadań, można uznać, że w przypadku jednorazowego, natychmiastowego zwrotu dofinansowania realne jest niebezpieczeństwo zarówno wyrządzenia znacznej szkody, jak i spowodowania trudnych do odwrócenia skutków. Zdaniem NSA sytuacja wnioskodawcy uzasadnia zatem udzielenie mu ochrony tymczasowej w postępowaniu sądowo-administracyjnym w postaci wstrzymania wykonania decyzji zarządu województwa dotyczącej zwrotu dofinansowania wynikającego z umowy o dofinansowanie projektu.
Na podstawie: Postanowienie NSA z 28 września 2012 r., sygn. akt II GSK 1551/12, prawomocne