Właściciel jednej z posesji złożył deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Spór w sprawie dotyczył numeru posesji, której dotyczyła deklaracja.
Właściciel utrzymywał, iż podany przez niego w deklaracji numer nieruchomości (czyli numer 7) jest prawidłowy, natomiast zdaniem organu numerem właściwym jest numer 3.
WSA wyjaśnił, iż to wójt (burmistrz, prezydent miasta) ustala numery porządkowe, z urzędu lub na wniosek zainteresowanych i zawiadamia o tych ustaleniach właścicieli nieruchomości lub inne podmioty uwidocznione w ewidencji gruntów i budynków, które tymi nieruchomościami władają.
To oznacza, że w przypadku sprzeczności między numerem nieruchomości wskazanym w deklaracji a numerem, jaki wynika z operatu nazewnictwa placów i ulic oraz numeracji porządkowej nieruchomości, prowadzonego przez urząd miasta, wiążący jest dla organu numer wynikający z tego drugiego źródła.
Ustawa z 17 maja 1989 r. prawo geodezyjne i kartograficzne (t.j. Dz.U. z 2015 r. nr 520), nie pozwala mieszkańcom określać we własnym zakresie numeru porządkowego.
Sąd podkreślił, iż dopuszczalny jest również wniosek o zmianę numeru porządkowego. Z całą stanowczością jednak należy podkreślić, że nie służy temu postępowanie w sprawie określenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Kielcach z 10 listopada 2015 r., sygn. akt I SA/Ke 568/15, nieprawomocny