W październiku i listopadzie ubiegłego roku Urząd Miasta Krakowa zawiadomił organizatora Masy Krytycznej o nieprzyjęciu zawiadomienia dotyczącego planowanych zgromadzeń. Urząd swoje działania uzasadniał tym, iż zgromadzenie nie może przyjąć formy przejazdu rowerów. Organizatora Masy Krytycznej wezwano do uzupełnienia braków zgłoszenia zgromadzenia. Polegały one na wyznaczeniu w zgłoszeniu trasy przejazdu rowerów, podczas gdy przepisy zakładają jedynie zgromadzenia w postaci przejścia kolumny pieszych.
W opinii RPO przejazd rowerzystów w Masie Krytycznej jest jednak zgromadzeniem, gdyż ustawa Prawo o zgromadzeniach nie przewiduje ograniczeń dotyczących formy w jakiej zgromadzenia mogą być zorganizowane.
Zdaniem RPO organy państwa powinny umożliwiać obywatelom zarówno organizowanie jak i uczestnictwo w pokojowych zgromadzeniach. Wspólne wyrażania stanowiska w trakcie przejazdu rowerów stanowi w opinii Rzecznika przykład realizacji konstytucyjnej wolności zgromadzeń. Podstawowym celem działań Masy Krytycznej jest bowiem zasygnalizowanie władzom miasta o potrzebie wprowadzenia udogodnień dla rowerzystów.
W odpowiedzi na apel RPO dotyczący zgromadzeń w formie przejazdu rowerów, Prezydent Krakowa poinformował o zmianie aktualnej praktyki, na uwzględniającą zastrzeżenia przedstawione przez Rzecznika. Stanowisko RPO poparły ponadto w swoich orzeczeniach dotyczących tej kwestii: Sąd Okręgowy w Krakowie, a później Sąd Apelacyjny. W ich opinii, pojęcie “trasa przejścia” zawiera w sobie również “trasę przejazdu”.
(rpo.gov.pl)
Miasto zgadza się na zgromadzenia w formie przejazdu rowerowego
Prezydent Miasta Krakowa poinformował o zmianie dotychczas prezentowanego stanowiska, wedle którego zgromadzenie nie może przyjąć formy przejazdu rowerów. Zmiana dotychczasowej praktyki w tej kwestii jest skutkiem interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich.