W myśl podpisanego w środę dokumentu, Urząd Miasta Torunia, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Politechnika Łódzka i Politechnika Gdańska ogłoszą wspólny przetarg na zakup energii elektrycznej w 2014 roku. Wspólny zakup ma być szansą na wynegocjowanie niższej ceny za prąd, czego dowiodła już tegoroczna współpraca między toruńskim uniwersytetem i magistratem.
"W ubiegłym roku same oszczędności przetargowe miasta wyniosły około miliona złotych. Teraz, gdy do konsorcjum przyłączyły się Politechnika Łódzka i Politechnika Gdańska, mogą być jeszcze większe" – ocenił prezydent Torunia Michał Zaleski.
W ubiegłym roku toruński samorząd zorganizował wspólny przetarg na dostawę energii elektrycznej nie tylko urzędu, ale także dla swoich jednostek organizacyjnych, spółek komunalnych i innych firm, w których ma udziały. Do tego przedsięwzięcia przyłączył się Powiatowy Urząd Pracy.
W przetargu dotyczącym zakupu prądu w 2013 roku wzięła udział toruńska uczelnia. Biorąc pod uwagę prognozowane zużycie prądu, uczelnia powinna zaoszczędzić w tym roku, dzięki wspólnemu zakupowi, także około miliona złotych.
"Nasza uczelnia jest wielką instytucją, ma ok. dwudziestu budynków, które chłoną prąd. Porozumienie jest więc dobrym rozwiązaniem, bo cena zależy od wolumenu, a ten wspólnie jest znacznie większy" – podkreślił w środę rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. Andrzej Tretyn.
W najbliższym czasie zapotrzebowanie uczelni na prąd będzie szybko rosło, gdyż oddawane do użytku są nowe obiekty: Collegium Humanisticum, centrum nowych technologii czy centrum sportu. Budynki są m.in. wyposażone w klimatyzację, a tego rodzaju instalacje zużywają dużo prądu.
Przedstawiciele instytucji, które są stronami podpisanego w środę porozumienia, szacują, że w sumie potrzebować będą około 110 GWh energii na rok. W ubiegłym roku było to 67 GWh, więc cena dla konsorcjum w tym roku będzie przypuszczalnie jeszcze korzystniejsza.