W dniu 15 lipca 2011 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego oraz ustawy - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 186, poz. 1100, dalej jako nowelizacja ).
Wprowadzone nowelizacją zmiany zakładają konieczność prowadzenia metryk dla każdej sprawy w postępowaniu administracyjnym bądź podatkowym, stanowiących część akt danej sprawy. Metryki prowadzić będzie można w formie elektronicznej bądź papierowej, a ich treść stanowić będą informacje o wszystkich osobach, które uczestniczyły w podejmowaniu czynności w postępowaniu administracyjnym lub podatkowym. W metryce sprawy wskazane będą także wszystkie podejmowane przez dane osoby czynności wraz z odpowiednim odesłaniem do dokumentów zachowanych w formie pisemnej lub elektronicznej określających te czynności.
Wzór i sposób prowadzenia metryk, a także katalog spraw, w których ich prowadzenie nie jest wymagane określone zostaną w rozporządzeń wydanych przez ministra właściwego do spraw administracji na podstawie upoważnień zawartych w nowelizacji .
W zamierzeniu ustawodawcy, nowelizacja ma zwiększyć transparentność procesu stosowania prawa oraz zwiększyć poczucie odpowiedzialności urzędników za wydawane decyzje. Jednocześnie ma ułatwić sankcjonowanie ewidentnych błędów w pracy urzędników oraz przeciwdziałać korupcji.
Należy podkreślić, iż w stosunku do pierwotnego projektu nowelizacji, usunięto przepisy mówiące o obowiązku stosowaniu prokonstytucyjnej wykładni prawa. Natomiast regulacje dotyczące uzasadniania przez urzędników podjętych decyzji oraz dokonanej przez nich wykładani obowiązujących przepisów znajdą swoje miejsce de facto w rozporządzeniach wydanych przez ministra właściwego do spraw administracji publicznej.
Nowelizacja wejdzie w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia, to jest 3 marca 2012 r.
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 15 lipca 2011 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego oraz ustawy - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 186, poz. 1100)