Związek Powiatów Polskich w podjętym 14 stycznia stanowisku poruszył kilka problematycznych spraw dotyczących edukacji. Zdaniem Ministerstwa Edukacji Narodowej proponowane przez związek rozwiązania są uzasadnione.

Pierwsza z poruszonych przez ZPP kwestii dotyczyła metody ustalania wysokości subwencji oświatowej dla Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych i Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapii. Zdaniem związku metoda ustalania subwencji dla określonego samorządu nie sprawdza się w przypadku MOW-ów czy MOS-ów. Przyczyną takiego stanu jest fakt, że ilość wychowanków na koniec września w tego rodzaju placówkach znacznie różni się od stanów faktycznych w kolejnych miesiącach. Zdaniem ZPP rozwiązaniem tego problemu może okazać się przyjęcie, że wartością, odzwierciedlającą realną ilość dzieci jest średnia liczba wychowanków w okresie od stycznia do sierpnia, jako statystyczna liczba uczniów w tej jednostce dla bazowego roku szkolnego wg stanu na dzień 30 września.


W odpowiedzi Teresa Wargocka - sekretarz stanu w MEN - przyznała, że zaproponowane przez ZPP rozwiązanie jest słuszne, jednak sposób obliczania subwencji powinien odnosić się do średniej liczby wychowanków za cały rok, a nie jedynie za okres kilku miesięcy. MEN zwróciło również uwagę, że propozycja ZPP zawiera istotną wadę. Nowe rozwiązanie nie uwzględnia bowiem aktualnej sytuacji w ośrodkach szybko rozwijających się, a dokładnie rzecz ujmując w takich, w których dochodzi do szybkiego wzrostu liczby wychowanków.

W przedstawionym stanowisku ZPP apelował również od o wydłużenie terminu II tury składania wniosków o środki z rezerwy 0,4% dotyczących wzrostu zadań szkolnych i pozaszkolnych. Jak się w zeszłym roku okazało termin 10 września okazał się dla wielu samorządów za krótki. Znacząco utrudnił on bowiem zbieranie pełnych danych na temat wychowanków w MOW-ach.

Dowiedz się więcej z książki
Rachunkowość jednostek oświatowych
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł




Zdaniem związku optymalnym terminem do składania wniosków z tytułu wzrostu zadań szkolnych i pozaszkolnych w II turze wydaje się 15 października. MEN również do tej propozycji odniosło się pozytywnie. W skierowanej do ZPP odpowiedzi Sekretarz stanu Wargocka zaznaczyła, że resort pracuje właśnie nad opracowywaniem kryteriów podziału 0,4 % rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2016. Przygotowany projekt zostanie następnie wysłany do Ministerstwa Finansów – w celu uzgodnienia. Projekt będzie również tematem posiedzenia zespołu ds. edukacji Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Ostatnia kwestia dotyczyła określenia zasad interpretowania wynagrodzenia osób będących w tym samym czasie dyrektorem i organem prowadzącym szkołę bądź placówkę niepubliczną. Obowiązujące przepisy nie precyzują bowiem wysokości wynagrodzenia takich osób, odpowiednich składek na ubezpieczenie społeczne czy podatków od owego wynagrodzenia. W swojej odpowiedzi resort zaznacza, że zauważył już wspomniany problem i bada obecnie obowiązujące przepisy, związane z tym zagadnieniem.

(wartowiedziec.org)