W Warszawie debatowano o wydzielaniu regionów metropolitalnych. Niedawna zmiana w podziale klasyfikacji terytorialnej na poziomie NUTS 2, polegająca na wydzieleniu metropolii warszawskiej, była głównym tematem odbywającej się w Warszawie konferencji: Rozwój obszarów metropolitalnych i pozametropolitalnych. Problemy i wyzwania w polityce spójności po roku 2020.
 
1 stycznia 2018 w wielu państwach dokonano modyfikacji podziału klasyfikacji terytorialnej na poziomie NUTS 2. Zmiany te dotyczyły głównie regionów metropolitalnych, które cechują się dużą dynamiką wzrostu oraz sporym zróżnicowaniem poziomu rozwoju względem otoczenia.
 

Szukasz więcej informacji dotyczących samorządu?
Poznaj LEX Administracja >>
Zdobądź wiedzę, dzięki której Twoja praca stanie się łatwiejsza


W Polsce modyfikacja taka została dokonana w województwie mazowieckim, z którego wydzielono metropolię warszawską. Region ten należy bowiem do najbardziej zróżnicowanych wewnętrznie województw w kraju, a nierówności w kontekście poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego można zaobserwować chociażby w związku ze zróżnicowaniem PKB na mieszkańca w województwie.

Jak podkreślono podczas konferencji, wartość PKB na mieszkańca w nowym regionie warszawskim stołecznym w 2015 r. stanowiła już 148 proc. średniej unijnej, podczas gdy dla obszaru mazowieckiego regionalnego było to zaledwie 60 proc. Uczestnicy spotkania podkreślali również, że region w swoim starym kształcie znacząco przekraczał określone przez Komisję Europejską wielkości dla obszarów tego typu. W ramach konferencji poruszano także kwestie instrumentów wsparcia obszarów metropolitalnych i pozametropolitalnych w ramach polityki spójności oraz skutków rewizji NUTS.
http://www.miir.gov.pl/