Jeżeli w połączonym zespole będzie brakować godzin dla nauczycieli (w tym mianowanych), to czy można wypowiedzieć im stosunek pracy?
Czy wypowiedzenie może nastąpić już w maju tego roku. Zespół miałby funkcjonować od 1 września bieżącego roku. Dyrektorowi gimnazjum kończy się powierzenie stanowiska z dniem 31 sierpnia bieżącego roku.
Odpowiedź
Odpowiadając na pierwsze z pytań można stwierdzić, że jest bezprzedmiotowe, bowiem włączenie gimnazjum do zespołu szkół ponadgimnazjalnych nie może być poprzedzone likwidacją. Wszak po likwidacji nie istniałaby szkoła, którą zamierza się włączyć. Połączenie szkół w zespół, bądź włączenie szkoły do zespołu szkół następuje z zachowaniem przepisów art. 62 ustawy o systemie oświaty . Warto w tym miejscu przypomnieć najistotniejsze w tej sprawie:
- organ prowadzący szkoły różnych typów może je połączyć w zespół;
- dyrektor zespołu jest dyrektorem szkoły w rozumieniu ustawy;
- organ prowadzący zespół szkół może włączyć do zespołu inne szkoły;
- utworzenie zespołu, w którego skład wchodzą szkoły prowadzone przez różne organy, może nastąpić po zawarciu porozumienia między tymi organami.
Porozumienie powinno określać, który z organów będzie wykonywać zadania organu prowadzącego, sposób finansowania oraz tryb rozwiązania zespołu. W pytaniu nie został określony cel włączenia gimnazjum do zespołu szkół. Najczęściej, jednym z celów łączenia szkół jest zapewnienie możliwości zatrudniania nauczycieli w różnych szkołach wchodzących w skład zespołu szkół. Może mieć jednak miejsce sytuacja przedstawiona w pytaniu. Jeżeli w zespole szkół nie będzie możliwości zatrudnienia wszystkich nauczycieli łączonych szkół, to dyrektor – w tym wypadku – gimnazjum, znając perspektywę zatrudnienia, powinien przyjąć tryb postępowania, określony przepisami art. 20 Karty Nauczyciela w związku z brakiem możliwości kontynuowania zatrudnienia nauczycieli w pełnym wymiarze zajęć.
W sytuacji koniecznej, dyrektor gimnazjum powinien zastosować przepisy art. 20 ust. 3 Karty Nauczyciela w związku z art. 20 ust. 1 pkt 1 Karty Nauczyciela i rozwiązać stosunek pracy z nauczycielem z końcem roku szkolnego, po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu.
Krzysztof Gawroński
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)
Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. 2006 r. Nr 97, poz. 674)