Główna z zaproponowanych w projekcie zmian dotyczy objęcia procedurą nadzorczą uchwał jednostek samorządu terytorialnego zmieniających uchwałę budżetową, oraz uchwał dotyczących wieloletniej prognozy finansowej. W rezultacie wszystkie ważniejsze zmiany w finansach gminy będą skontrolowane przez właściwą regionalną izbę obrachunkową. RIO będą dodatkowo zobligowane do poinformowania organów ścigania o uzasadnionym podejrzeniu przestępstwa czy wykroczenia, jeżeli jego zaistnienie będzie miało związek z prowadzoną działalnością nadzorczo-kontrolną.

Problem niekontrolowanego zadłużania się samorządów jest szczególnie widoczny na przestrzeni ostatnich kilku lat. Jako przykład można podać Gminę Ostrowice w woj. zachodniopomorskim, której zadłużenie w obecnym roku wyniosło prawie 400% jej rocznego budżetu. Wiele gmin zbyt często korzysta z kredytów w parabankach (wiąże się to z bardzo wysokimi kosztami i odsetkami). Efektywne zapobieganie zadłużaniu się gmin umożliwi wzmocnienie pozycji gospodarczej samorządu terytorialnego, w wyniku czego będzie mógł on lepiej wykonać własne zadania.

Projekt zakłada również zmianę sposobu powoływania prezesów regionalnych izb obrachunkowych. Komisje konkursowe będą bowiem działać bezpośrednio przy premierze, a nie jak do tej pory w ramach określonej izby obrachunkowej. Dzięki temu będzie można uniknąć stronniczości przy wyborze kandydatów. Projekt ustawy przewiduje też, że premier będzie mógł wydać decyzję o odwołaniu prezesa izby obrachunkowej pod rygorem natychmiastowej wykonalności. Pozwoli to szybciej przywrócić właściwe działanie izby w razie dysfunkcji.

(mswia.gov.pl)

 

LEX Samorząd Terytorialny
Artykuł pochodzi z programu LEX Samorząd Terytorialny
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami