Do konkursu można było zgłaszać książki prawnicze, a także z innych dyscyplin, zwłaszcza ekonomii i finansów publicznych, socjologii, nauk politycznych wraz z naukami o administracji publicznej, historii, zarządzania oraz szeroko rozumianej gospodarki przestrzennej, traktujące o określonych aspektach decentralizacji terytorialnej i w tym kontekście – o problemach ustroju administracyjnego państwa oraz organizacji i działalności władz lokalnych i regionalnych.

Nagrodę w wysokości 10 tys. zł otrzymała dr hab. Justyna Wasil za książkę „Przywództwo lokalne kobiet w Polsce. Studium gmin wiejskich”, która została wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Lublin 2023.

- Samorząd jest fascynujący. W mojej akurat perspektywie fascynujące okazały się kobiety, które pełnią rolę liderek lokalnych wiejskich społeczności. Nad książką pracowałam kilka lat, nie powstałaby, gdyby nie 600 respondentów: kobiet i mężczyzn, którzy poświęcili czas, aby wypełnić ankietę lub udzielić obszernego wywiadu – powiedziała laureatka.

Dodatkowo sąd konkursowy przyznał wyróżnienie specjalne za fundamentalne dzieło z zakresu samorządu terytorialnego dla prof. dr hab. Ireny Lipowicz za podjęcie inicjatywy opracowania i redakcję naukową trzytomowego „Systemu Prawa Samorządu Terytorialnego”:

  • tom 1: „Podstawowe pojęcia i podstawy prawne funkcjonowania” (sekretarz tomu: dr Ziemowit Cieślik);
  • tom 2: „Ustrój samorządu terytorialnego” (sekretarz tomu: dr Radosław Mędrzycki);
  • tom 3: „Samodzielność samorządu terytorialnego – granice i perspektywy” (sekretarz tomu: dr Maciej Szmigiero).

Całość wydało Wydawnictwo Wolters Kluwer Polska, Warszawa 2022–2023.

Prof. Irena Lipowicz, dziękując autorom za współpracę i zaufanie, zwróciła uwagę na ogromne wyzwanie, jakim było skoordynowanie pracy 60 profesorów nad dziełem, które ma być wsparciem pracy samorządów i wyznaczać pewien standard doktryny, wsparciem dla sądów i podstawą działań w następnych latach.

- Te trzy tomy, które będą, mam nadzieję, nie tylko w gabinecie prezydentów, burmistrzów i wójtów, ale i każdego radcy prawnego, by wspierać w różnych sporach sądowych - to było wielkie ryzyko (…) Profesor Izdebski powiedział, że będzie to dzieło pomnikowe, ale obawialiśmy się, by nie był to efektowny pomnik nagrobny samorządu terytorialnego. To, że tak się nie stało jest naszym wspólnym sukcesem i wysiłkiem – powiedziała prof. Lipowicz.

Przypomnijmy, że konkurs organizuje wydawca i redakcja miesięcznika „Samorząd Terytorialny” (Wolters Kluwer Polska), a patronami instytucjonalnymi konkursu są korporacje samorządowe wchodzące w skład strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego: Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich, Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej, Unia Metropolii Polskich, Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej oraz Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej.

 

Cena promocyjna: 190.8 zł

|

Cena regularna: 212 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł