Powstanie stały katalog zabytków dla których wymagane jest jednorazowe pozwolenie na stały wywóz poza granice kraju. Tym samym uproszczeniu ulegnie procedura wywozu zabytków nie uwzględnionych w nowym zestawieniu.

Opisane zmiany wynikają z uchwalonej przez Sejm 19 lutego ustawy o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Zabytki, które nie znalazły się na liście, będą mogły zostać wywiezione bez uzyskania specjalnego pozwolenia. Wyjątkiem od tej reguły objęto jednak zabytki, które wpisane są do rejestru zabytków, wchodzą w skład zbiorów publicznych, znajdują się w inwentarzach muzeów, inwentarzach kościelnych lub narodowym zasobie bibliotecznym.

Zgodnie z treścią nowelizacji rozszerzeniu ulegną także formy ochrony zabytków. Plany zagospodarowania przestrzennego to obecnie jedyne akty gdzie zawarta jest ochrona konserwatorska. Ogranicza to w znaczy sposób pole interwencji wojewódzkich konserwatorów zabytków w stosunku do zagrożonych obiektów. Gdy na terenie gminy nie ma uchwalonego planu zagospodarowania przestrzennego, konserwator nie ma podstawy prawnej do zajęcia stanowiska w sprawie obiektu, który nie jest objęty inną formą ochrony.

Po wejściu przepisów w życie ochrona zabytków będzie musiała być zawarta również w decyzjach o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, decyzjach o warunkach zabudowy oraz w zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej lub o ustalenie lokalizacji linii kolejowej.


Opracowanie: Karol Kozłowski, RPE WKP
Źródło: Gazeta Prawna z dnia 24 lutego 2010 r.