Czy organ dotujący może udzielić dotacji szkole zawodowej kształcącej w klasach pierwszych w roku szkolnym 2012/2013 w następujących zawodach: kucharz małej gastronomii, murarz, monter instalacji i urządzeń sanitarnych, posadzkarz, malarz - tapeciarz, rzeźnik - wędliniarz, jeżeli w myśli rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2011 r. na rok szkolny 2012/2013 nie prowadzi się rekrutacji do szkół kształcących w tych zawodach?
Czy w sytuacji, kiedy szkoła zawodowa rozpoczyna kształcenie w nowych zawodach (zgodnych z obowiązującym rozporządzeniem) aby otrzymać dotację obowiązana jest posiadać pozytywną opinię kuratora oświaty i decyzję w sprawie nadania uprawnień na kształcenie w nowych zawodach wydaną przez organ prowadzący ewidencję szkół niepublicznych, natomiast w przypadku braku ww. dokumentów udzielenie dotacji byłoby niezgodne z obowiązującymi przepisami?
Czy organ prowadzący szkołę zawodową jest uprawniony w wyżej opisanej sytuacji (brak opinii kuratora i nadania uprawnień szkoły publicznej w zakresie nowych zawodów) ma podstawę dochodzenia swoich roszczeń (dotacji na zawody, na które nie posiada uprawnień szkoły publicznej) na drodze sądowej?
Odpowiedź
Uważam, że w tej sytuacji organ dotujący nie powinien udzielać dotacji. Organ prowadzący powinien uzyskać nową decyzję w sprawie nadania szkole niepublicznej uprawnień szkoły publicznej.
Uzasadnienie
Stosownie do zapisu art. 7 ust. 3 pkt 5 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.), szkoła niepubliczna, prowadząca kształcenie zawodowe może uzyskać uprawnienia szkoły publicznej, jeżeli prowadzi kształcenie w zawodach określonych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego. Oznacza to, że nadanie uprawnień szkoły publicznej związane jest z konkretnym zawodem. W związku ze zmianą przepisów w sprawie klasyfikacji szkolnictwa zawodowego, zmianie ulegają m.in. nazwy niektórych zawodów.
W związku z powyższym organ prowadzący szkołę niepubliczną, prowadzącą kształcenie zawodowe powinien uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty, a następnie decyzję właściwego starosty, w odniesieniu do nowego zawodu. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2011 r. w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (Dz. U. z 2012 r. poz. 7), weszło w życie z dniem 1 września 2012. W związku z powyższym, zmiana w ewidencji powinna nastąpić od tego dnia. Jeżeli osoba prowadząca tego obowiązku nie dopełni – to moim zdaniem powinno nastąpić wstrzymanie udzielanej dotacji (od dnia 1 września 2012 r.), jako że w zawodzie, który nie został przewidziany w nowej klasyfikacji zawodów, nie można prowadzić kształcenia, chyba że kształcenie dotyczy uczniów kontynuujących kształcenie.
Organ prowadzący szkołę, w razie wątpliwości zawsze ma prawo dochodzić swoich roszczeń na drodze powództwa cywilnego przed sądami powszechnymi.