Termin opłaty za usunięcie drzew gmina odroczyła na 3 lata od wydania zezwolenia, pod warunkiem nasadzenia nowych drzew i jeżeli nasadzenie zachowa żywotność przez 3 lata, po tym czasie opłata za usunięcie drzew może ulec umorzeniu, jeżeli warunek nasadzenia nowych drzew został spełniony.
Jak zaewidencjonować zezwolenie w księgach gminy w momencie jego wydania?
Odpowiedź
Na wstępie należy stwierdzić, że samego zezwolenia jako takiego nie księgujemy. Księgowanie może ewentualnie dotyczyć ustalonej opłaty.
Zezwolenie na wycinkę drzew jest wydawane przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 627 z późn. zm.) - dalej u.o.p.
Zezwolenie ma formę decyzji np. wójta gminy, prezydenta miasta, w której ustala się jednocześnie opłatę za wycinkę.
Wysokość opłaty jest uzależniona od kilku czynników tj. stawki w zł za 1 cm obwodu pnia drzewa mierzonego na wysokości 130 cm, współczynnika różnicującego stawki w zależności od obwodu pnia drzewa itd. Generalnie w stanie faktycznym przedstawionym przez
Pytającego ww. należność może zostać poniesiona dopiero zgodnie z warunkami decyzji za 3 lata.
Istnieje jednak możliwość umorzenia ww. opłaty, co sprawia, że ma ona charakter należności warunkowej tj. zgodnie z przepisami ustawy Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 121 z późn. zm.), jej umorzenie, czyli byt prawny jest właściwe uzależniony od nastąpienia pewnego przyszłego zdarzenia, co do zasady w tym przypadku niepewnego, ale zasadniczo realnego do spełnienia. Jest nim nasadzenie nowych drzew.
Do tego momentu należność nie zostanie poniesiona ponieważ nawet przy założeniu niespełnienia warunku zasadzenia nowych drzew stanie się ona zobowiązaniem przyszłego okresu rozliczeniowego czyli "za 3 lata".
Tym samym, ujęcie ww. zobowiązania powinno nastąpić w roku budżetowym, którym należność stałaby się wymagalna przy założeniu, że nie zostanie umorzona. Tego rodzaju należności warunkowe powinny być ujmowane pozabilansowo z uwzględnieniem planu kont stosowanego w przypadku Pytającego.
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego Administracja