Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.

Czy istnieje możliwość kontroli egzekwowania wypełniania przez inwestora zapisów decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia?

Czy organ wydający decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach może w jakiś sposób egzekwować jej zapisy, szczególnie konkretne w niej zawarte warunki, które inwestor powinien spełnić w odniesieniu do planowanego przedsięwzięcia (np. dotyczące parametrów emitorów, gospodarki odpadami, gospodarki wodno-ściekowej)?


Odpowiedź:

Organ, który wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, może przeprowadzić kontrolę jej wykonania – na podstawie art. 379 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150 z późn. zm.) – dalej - p.o.ś. Zakres czynności kontrolnych określa art. 379 ust. 3 p.o.ś.

Warunki określone w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach podlegają także egzekucji na podstawie ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 1015 z późn. zm.) – dalej u.p.e.a., w trybie egzekucji obowiązków o charakterze niepieniężnym. Tryb ten uregulowany jest w art. 2 § 1 pkt 10, art. 20 § 1 pkt 2, art. 26 i nast. u.p.e.a. W szczególności organ, który wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, uprawniony jest do zastosowania jako środka egzekucyjnego grzywny w celu przymuszenia (art. 1a pkt 12 lit. b tiret 1 u.p.e.a.).


Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.