Konfikt interesów na gruncie prawa zamówień publicznych to taka sytuacja, w której członkowie personelu instytucji zamawiającej lub dostawcy usług w zakresie obsługi zamówień działający w imieniu instytucji zamawiającej, biorący udział w prowadzeniu postępowania o udzielenie zamówienia lub mogący wpłynąć na wynik tego postępowania mają, bezpośrednio lub pośrednio, interes finansowy, ekonomiczny lub interes osobisty, który postrzegać można jako zagrażający ich bezstronności i niezależności w związku z prowadzonym postępowaniem o udzielenie zamówienia.

Jak podkreśla Urząd Zamówień Publicznych, zasada bezstronności i obiektywizmu wyrażona dyspozycją art. 7 ust. 2 Pzp realizowana jest w dwojaki sposób. Konflikt interesów badany jest po stronie zamawiającego, zgodnie z zasadami wskazanymi w art. 17 ust. 1 Pzp, tj. w odniesieniu do osób wykonujących czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, przy czym zakres podmiotowy tej weryfikacji został rozszerzony o pracowników zamawiającego lub inne osoby zatrudnione na podstawie umowy cywilnoprawnej. 

Jednocześnie, w art. 24 ust. 5 pkt 3 Pzp wprowadzono dodatkową, fakultatywną przesłankę wykluczenia wykonawcy z postępowania z uwagi na wystąpienie konfliktu interesów. Przepis ten daje zamawiającemu możliwość wyeliminowania z postępowania wykonawców, w przypadku gdy osoby uprawnione do ich reprezentacji  pozostają w określonych relacjach z zamawiającym, lub osobami mającymi wpływ na wynik postępowania.

Jednak fakt pozostawania w określonej relacji, o której mowa powyżej, nie powoduje jeszcze obowiązku wykluczenia wykonawcy z postępowania. Zamawiający powinien w pierwszej kolejności ustalić, że pomiędzy wykonawcą a zamawiającym zachodzi relacja, o której mowa w art. 17 ust. 1 pkt 2-4, a następnie przedsięwziąć środki umożliwiające zachowanie obiektywizmu i bezstronności po jego stronie.

Więcej na ten temat przeczytasz w komentarzu praktycznym w programie LEX: "Badanie istnienia konfliktu interesów w postępowaniu o udzielenie zamówienia"

Opinia Urzędu Zamówień Publicznych pt. "Nowe podejście do badania konfliktu interesów"

Źródło: www.uzp.gov.pl

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Zamówienia Publiczne
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów