W środę Senat opowiedział się w głosowaniu za przyjęciem nowelizacji ustawy o kołach gospodyń wiejskich oraz ustawy o społeczno-zawodowych organizacjach rolników. Przegłosował też poprawkę zaproponowaną na posiedzeniu senackiej komisji rolnictwa. Umożliwia ona rejestrowanie się kół działających także na obszarze miast.

Senator sprawozdawca Ryszard Bober (TD) zaznaczył, omawiając zmiany na posiedzeniu plenarnym Senatu, że ustawa zawiera kilka niespójności, ale na tym etapie procedowania Senat nie może wprowadzić stosownych poprawek. Dodał, że ministerstwo rolnictwa zadeklarowało, iż jest świadome potrzeby zmian i doprecyzowania przepisów ustawy o kołach gospodyń wiejskich (KGW), dlatego przygotowuje dużą nowelizację tej ustawy.

Znowelizowana przez Sejm 1 października br. ustawa zakłada zrównanie praw wszystkich kół do dofinansowania, co oznacza, że pieniądze na swoją działalność będą mogły dostać także koła zrzeszone w kółkach rolniczych, jeżeli zarejestrują się w ARiMR.

Zmiana umożliwia też nadanie osobowości prawnej tym kołom, które jej nie posiadają. Ponadto przewiduje, że koło zrzeszone dotychczas w Krajowym Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych nie traci statusu organizacji o charakterze społeczno-zawodowym.

W Polsce jest obecnie ok. 16 tys. kół wpisanych do rejestru ARiMR zgodnie z ustawą z 2018 r., ok. 2,5 tys. kół działających na podstawie ustawy z 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników oraz ok. 500 kół działających na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. - Prawo o stowarzyszeniach. (kk/pap)

Czytaj w LEX: Koła Gospodyń Wiejskich jako instrument aktywności lokalnej - aspekty prawne i finansowe działalności >

Zobacz również: Nowe zasady wypłaty bonusu frekwencyjnego dla KGW

 

Krystian Markiewicz, Marta Szczocarz-Krysiak

Sprawdź