Sędzia Wojciech Hermeliński, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, spotkał się z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim. Podczas rozmowy sugerował zastanowienie się nad zmianami stanu prawnego, m.in. czy uchylony będzie przepis Kodeksu wyborczego dotyczący kamer i transmisji.
PKW, która jest organem sprawującym nadzór nad przestrzeganiem prawa wyborczego, stwierdziła, że nie ma możliwości stosowania w wyborach przepisów Kodeksu wyborczego o transmisji z lokali. PKW podkreśliła, że stanowi o tym opinia Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych z 11 kwietnia.
Czytaj Kodeks wyborczy wymaga dostosowania do przepisów o ochronie danych
Natomiast Kodeks wyborczy niezmiennie stanowi w art. 52, że „od podjęcia przez obwodową komisję wyborczą ds. przeprowadzenia głosowania w obwodzie czynności (…) do podpisania protokołu (…) prowadzi się transmisję z lokalu wyborczego za pośrednictwem publicznie dostępnej sieci elektronicznego przekazywania danych”.
Nowela pilnie potrzebna
Niezbędna jest pilna nowelizacja prawa wyborczego, wycofanie się z przepisów o transmisji z lokali wyborczych oraz powierzenie organizacji wyborów władzom lokalnym – twierdzi prof. Piotr Uziębło w ekspertyzie dla Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem błędy ustawodawcy i nieprzygotowanie władz publicznych do przeprowadzenia głosowania w zgodzie z obecnymi przepisami Kodeksu wyborczego nie są przesłankami do przesunięcia terminu wyborów samorządowych.
O zmianie terminu jednak nie ma mowy, wypowiadali się na ten temat m.in. minister spraw wewnętrznych i administracji, premier i prezydent.
Czytaj więcej Morawiecki: Nie ma planów przesunięcia wyborów samorządowych na wiosnę 2019 r.
Wątpliwości wokół wyborów i zmiany Kodeksu wyborczego
Organizacja głosowania
Według eksperta w tej sytuacji najbardziej racjonalne będzie dokonanie modyfikacji ustawy i powrót do sytuacji prawnej sprzed nowelizacji. - W szczególności chodzi o rezygnację z transmisji z lokali wyborczych oraz powierzenie organizacji głosowania jednostkom samorządu terytorialnego, które radziły sobie z tym całkiem sprawie – wyjaśnia prof. Piotr Uziębło.
Joanna Załuska szefowa działu Demokracja, forum Idei Fundacji im. Stefana Batorego podkreśla, że posłowie powinni podjąć pilne działania, bo „jeszcze jest czas, aby nie dopuścić do chaosu
w dniu głosowania”.
- Tego chaosu powinniśmy obawiać się wszyscy, bez względu na sympatie polityczne. Może on bowiem zagrozić legitymizacji wyników głosowania – dodaje.
Czy jest za późno
Prof. Hubert Izdebski, prawnik, specjalista z zakresu administracji i samorządu terytorialnego jest zdania, że za blisko jest już do wyborów samorządowych, żeby zmieniać prawo.
- Takie ustawy powinny obowiązywać odpowiednio długo przed wyborami, najlepiej dopiero od następnej kadencji. Jeśli już wprowadzono nowe rozwiązania, z pewnym wyprzedzeniem, to nie powinno się teraz ich zmieniać. Po próbie życia w postaci wyborów samorządowych będzie można pomyśleć nad ewentualnymi modyfikacjami - podkreśla.
Leksykon prawa wyborczego i referendalnego oraz systemów wyborczych