Informacja PKW po zakończeniu głosowania

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że frekwencja w wyborach samorządowych wyniosła ponad 50 proc. Według sondażu Ipsos wyniosła 51,3 proc. 

Czytaj też: Frekwencja i wyniki w wyborach samorządowych 2018

- Wyniki będą nie wcześniej niż na przełomie wtorku i środy - ocenił przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński.
 

Niektórzy wyborcy nie mogli zagłosować

Niektórzy wyborcy, którzy wnioskowali o dopisanie do spisu wyborców przez internet, nie mogli zagłosować. Według Ministerstwa Cyfryzacji i PKW o powody należy pytać organy gmin. 

4 listopada odbędzie się druga tura wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast tam, gdzie włodarzy nie wybrano w pierwszej turze.

Informacja PKW według stanu na godz. 17

Frekwencja w wyborach samorządowych według stanu na godz. 17 wyniosła 41,65 proc. - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza na kolejnej konferencji prasowej. Najwyższa była w woj. mazowieckim - 45,31 proc. oraz w Świętokrzyskiem - 43,95 i Podlaskiem - 42, 97. Najniższą zanotowano do tej pory w woj. opolskim - 37,03 proc.

Do godz. 16 doszło do 595 incydentów.

Informacja PKW według stanu na godz. 12

Frekwencja w wyborach samorządowych według stanu na godz. 12 wyniosła 15,62 proc. - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza. Były przypadki, że osoby, które próbowały dopisać się do listy wyborców przez Internet w ostatnich dniach, nie otrzymały odpowiedzi i nie mogły głosować w miejscu zamieszkania. 

Liczba incydentów wzrosła do 416 incydentów. Zatrzymane zostały trzy osoby, min. z powodu niszczenia kart do głosowania i używania w lokalu wyborczym słów uznanych za obelżywe. Incydenty te według PKW nie mają wpływu na głosowanie.

Informacja PKW według stanu na godz. 10

Jak podała Państwowa Komisja Wyborcza na konferencji o godz. 10, doszło do 385 czynów, które mogą stanowić przestępstwa bądź wykroczenia związane z wyborami. Na razie nie ma decyzji o przedłużeniu ciszy wyborczej. Bezpieczeństwo i porządek publiczny m.in. w rejonach działania obwodowych komisji wyborczych zapewnią policjanci. Policji należy też zgłaszać wszelkie incydenty związane z naruszeniem prawa.

Jak podała Państwowa Komisja Wyborcza na konferencji o godz. 10, zgodnie z meldunkami Komendy Głównej Policji w działania związane z akcją wyborczą jest ponad 28 tys. policjantów, używających 12, 8 tys. pojazdów służbowych.

Incydenty naruszenia ciszy wyborczej

Jak poinformował sędzia Wiesław Błuś, do godz. 10 doszło na terenie kraju do 385 czynów, które mogą stanowić przestępstwa bądź wykroczenia związane z wyborami. - Dotyczyły one głównie zakłócania spokoju, porządku publicznego, prowadzenia agitacji wyborczej w czasie ciszy wyborczej, uszkodzenia lub usuwania materiałów wyborczych – wyjaśnił.

Lokale wyborcze otwarte, kilka przypadków opóźnień

Magdalena Pietrzak, szefowa Krajowego Biura Wyborczego i sekretarz PKW powiedziała, że prawie wszystkie lokale wyborcze zostały otwarte o czasie. W Lublinie w jednej komisji doszło do włamania do budynku, więc otwarto ją o godz. 7.30. – Problemu tu nie było, bo w tym czasie nie było wyborców – dodała.

W dwóch lokalach w gminie Bircza nie było prądu, co spowodowało ich otwarcie z opóźnieniem, zgodnie z uchwałami obwodowych komisji o 13 minut przedłużona będzie cisza wyborcza. Według Magdaleny Pietrzak uchwałę OKW może jednak uchylić komisarz wyborczy, który analizuje sytuację pod kątem problemów spowodowanych przez awarię dla wyborców.

- Zdaniem PKW nie jest zasadne przedłużać ciszę wyborczą, ponieważ wszyscy przybyli w tym czasie wyborcy mieli możliwość głosowania – podkreśliła.

W jednej z gmin w delegaturze w Krakowie na karcie do głosowania brakowało jednego z kandydatów. Karty zostały poprawione i głosowanie odbywa się.

- Cały czas dokonywane są zmiany w składach komisji wyborczych, są one uzupełniane na bieżąco i składy właściwe pracują – oświadczyła szefowa KBW.

 

Jak i gdzie należy głosować?

W wyborach samorządowych wybierzemy blisko 47 tysięcy radnych w gminach, powiatach i województwach oraz 2477 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Ważne będą głosy z jednym prawidłowo postawionym znakiem X na każdej karcie wyborczej.

Lokale wyborcze są otwarte od godz. 7.00 do 21.00. Informacje o tym, w jakim lokalu głosujemy, można znaleźć na stronie internetowej gminy, w Biuletynie Informacji Publicznej gminy, na słupach ogłoszeniowych i w lokalnej prasie.

Czytaj też: Wybory samorządowe w niedzielę, PKW przypomina, jak oddać głos

Do końca głosowania trwa cisza wyborcza

Do czasu zakończenia wyborów należy przestrzegać przepisów prawa. Naruszeniami są m.in.:

  • naruszenie ciszy wyborczej
  • uszkodzenie, usunięcie plakatów, banerów wyborczych lub zaklejanie plakatu wyborczego innym plakatem wyborczym
  • usunięcie flagi z budynku lokalu wyborczego lub siedziby organu administracji państwowej
  • wyniesienie kart wyborczych z lokalu komisji wyborczej
  • uszkodzenie plomb umieszczonych na drzwiach wejściowych do pomieszczenia, w którym znajdują się karty do głosowania
  • agresja i akty przemocy wobec członków komisji wyborczej.

 

Jak przypomina policja, za złamanie prawa wyborczego grozi kara grzywny, ograniczenia wolności, a w niektórych przypadkach nawet pozbawienia wolności do lat 2.

Czytaj też Naruszenie ciszy wyborczej to wykroczenie, incydenty należy zgłaszać policji

 

Zobacz też 10 najważniejszych problemów wyborczych dla jednostek samorządu terytorialnego

 

Cena promocyjna: 119 zł

|

Cena regularna: 119 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł