Jakie sankcje grożą burmistrzowi ze względu na fakt, że badania ścieków z separatora na terenie miasta wykazały przekroczenia zawiesiny ogólnej (200+-57 mg/l)? Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 24 lipca 2006 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (Dz. U. Nr 137, poz. 984, z późn. zm.) nie powinny przekraczać 100 mg/l. Czy powinno się powtórzyć badania? Czy gmina poniesie jakieś podwyższone opłaty? Dodam, że z przeglądu wykonanego po badaniu zalecono czyszczenie separatora.
Odpowiedź:
Za przekroczenia zawiesiny ogólnej wykazane w badaniach ścieków wojewódzki inspektor ochrony środowiska może nałożyć karę za 1 kg tej substancji według jednostkowej stawki określonej w rozporządzeniu.
Dopóki jednak burmistrz nie okaże wyników wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska, to żadne kary mu nie grożą. Czyszczenie separatora burmistrz powinien zlecić natychmiast, a po oczyszczeniu powtórzyć badania.
Jeżeli wynik będzie poprawny, to zachować te drugie badania do kontroli, a pierwszych nie okazywać jednostkom kontrolnym. Jeżeli zaś burmistrz jest zobowiązany do przekazywania właściwym organom ochrony środowiska oraz wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska wyników pomiarów i złożył te niekorzystne (badania), to natychmiast po uzyskaniu prawidłowych wyników powinien je przedłożyć ponownie.
Uzasadnienie:
W przypadku przekroczenia dopuszczonej w pozwoleniu wielkości danej substancji WIOŚ wymierza karę za 1 kg tej substancji według jednostkowej stawki określonej w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 20 grudnia 2005 r. w sprawie wysokości jednostkowych stawek kar za przekroczenie warunków wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi (Dz. U. Nr 260, poz. 2177).
Tylko czyszczenie separatora, które powinno być wykonywane co najmniej dwa razy do roku, zapobiegnie przekraczaniu dopuszczonej w pozwoleniu wielkości zawiesiny ogólnej. Ponadto, należy sprawdzić, czy przepustowość separatora jest dobrana prawidłowo, tzn. czy nie jest on za mały w stosunku do zlewni.
Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.