Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.


Mieszkanka gminy wystąpiła do wójta o udostępnienie jej karty wynagrodzeń pracowników urzędu gminy.


Wójt odmówił udzielenia informacji. Uznał bowiem, iż żadane dane dotyczą sfery prywatnej pracowników, podlegają szczególnej ochronie i nie stanowią informacji publicznej.


Ponadto poinformował, że osoby wymienione we wniosku są zobowiązane do składania oświadczeń majątkowych, które opublikowane zostały w Biuletynie Informacji Publicznej.


Mieszkanka wniosła skargę do WSA.
 

WSA uznał, iż żądane dane dotyczące wynagrodzeń pracowników gminy są jawne, finansowane są bowiem ze środków publicznych.

Gmina jako jednostka samorządu terytorialnego zobowiązana jest do prowadzenia szczegółowej sprawozdawczości finansowej, w tym płacowej.


Czy jest to prowadzone w postaci pisemnej, czy też w systemie komputerowym, to zawsze jest możliwe uzyskanie stosownych danych o wynagrodzeniach poszczególnych funkcjonariuszy – wyjaśnił sąd.


Brak prowadzenia dokumentów w postaci "kart wynagrodzeń" nie stanowi przeszkody wytworzenia papierowego dokumentu przedstawiającego wynagrodzenia pracowników gminy w poszczególnych okresach z rozbiciem na składniki wynagrodzenia – podkreślił WSA.

Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.


Na podstawie:
Wyrok WSA w Białymstoku z 26 czerwca 2014 r., sygn. akt II SAB/Bk 26/14, nieprawomocny