Zajęcia dla osób, które zarejestrowały się na stronie internetowej organizatora odbędą się 24 lub 25 lutego br. Egzamin, który sprawdzi znajomość prawa wyborczego zaplanowany jest na 3 marca. Rejestracja na egzamin odbywa się do dnia 28 lutego br. TUTAJ

Szkolenie skierowane jest do kandydatów na komisarzy wyborczych, którzy spełniają wymagania zawarte w Kodeksie Wyborczym. Wcześniej niezbędne było jednak złożenie aplikacji do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wnioski drogą elektroniczną przyjmowane były do 19 lutego br. Z kolei rejestracja chętnych na kurs trwała do 21 lutego.

Uczestnictwo w szkoleniu nie jest warunkiem koniecznym do przystąpienia do egzaminu.

Przedstawione zostaną zagadnienia dotyczące ordynacji wyborczych w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem wyborów samorządowych. Omówione zostaną też konstytucyjne ramy wyborów w Polsce. Podczas szkolenia uczestnicy poznają również historię wyborów.

Przedstawione będą nowe rozwiązania prawne i organizacyjne wprowadzone ustawą z 11 stycznia 2018 roku. W tej części zawarte będą m.in.: techniczne aspekty głosowania oraz zasady weryfikacji ważności wyborów.

Kandydaci pogłębią też swoją wiedzę dotyczącą statusu, zadań i kompetencji komisarzy wyborczych oraz orzecznictwa sądów i Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego praktyki wyborczej.

Szkolenia poprowadzą: prof. dr hab. Mirosław Granat, sędzia TK w stanie spoczynku, dr hab. Jan Majchrowski, dr hab. Jarosław Szymanek, dr Marcin Olszówka i Jan Leszczewski, Komisarz Wyborczy, Wiceprezes Sądu Okręgowego w Łomży.

Szczegółowy program szkoleń umieszczony jest na stronie Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego.