Pytanie:
Jak należy postąpić w przypadku, gdy projekt robót geologicznych nie spełnia wszelkich wymagań określonych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 20 grudnia 2011 r. w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących projektów robót geologicznych, w tym robót, których wykonywanie wymaga uzyskania koncesji (Dz. U. Nr 288, poz. 1696) - dalej r.w.p.r.g.?

Przedłożony do zatwierdzenia projekt robót geologicznych nie zawiera w części graficznej mapy geośrodowiskowej i przewidywanego profilu wraz z konstrukcją otworu oraz niektórych elementów w części tekstowej (opisu zagospodarowania powierzchni, sposobu likwidacji otworu).
Czy w takim przypadku należy wezwać wnioskodawcę do przedłożenia uzupełnienia do przedmiotowego projektu robót geologicznych, w trybie art. 64 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 267, z późn. zm.) - dalej k.p.a., w celu usunięcia braków formalnych wynikających z treści r.w.p.r.g.? A może w trybie art. 50 k.p.a. w celu usunięcia braków jako błędów merytorycznych?

Odpowiedź:
Zgodnie z art. 80 ust. 7 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 196) - dalej pr. geol., organ administracji geologicznej odmawia zatwierdzenia projektu robót geologicznych, jeżeli projekt robót geologicznych nie odpowiada wymaganiom prawa.

Uzasadnienie:
W przypadku opisanym w pytaniu można zastosować art. 80 ust. 7 pr. geol., ponieważ przedmiotowy projekt robót geologicznych nie spełnia wymagań określonych w r.w.p.r.g. Niemniej jednak organ może zastosować art. 64 k.p.a.

O braku formalnym wniosku mówimy, gdy nie czyni on zadość innym wymaganiom ustalonym w przepisach prawa. Oznacza to, że wniosek jest niekompletny, czyli brakuje w nim danych (map lub opisów) – nie spełnia wszelkich wymagań określonych w innych przepisach. Tak jak to określono w pytaniu: nie zawiera pewnych elementów wymaganych przez r.w.p.r.g. Wówczas można zastosować art. 64 § 2 k.p.a.

Oczywiście, organ musi ocenić merytorycznie, czy w danym przypadku wymagane są wszystkie załączniki wymienione w r.w.p.r.g. Jeżeli natomiast wymagane w konkretnym przypadku załączniki zostały dołączone do wniosku, lecz nie spełniają one wymagań merytorycznych, oznacza to, że przedłożony projekt ma błędy merytoryczne.

Błąd merytoryczny wynika z błędnej analizy faktów, nieprawidłowej interpretacji regulacji prawnych oraz wysnuwaniu bezzasadnych wniosków. Z pytania nie wynika, aby w projekcie znalazły się błędy merytoryczne, ale jedynie braki formalne.