Jednym z instrumentów służących realizacji powyższych celów jest jednolity europejski dokument zamówienia (art. 59 Dyrektywy). Jednolity europejski dokument zamówienia (dalej jako: JEDZ) należy rozumieć jako formalne oświadczenie wykonawcy stwierdzające, że odpowiednia podstawa wykluczenia nie ma w stosunku do niego zastosowania lub, że odpowiednie kryterium kwalifikacji jest przez niego spełnione.
Przedmiotowe oświadczenie będzie składane w dacie złożenia wniosku kwalifikacyjnego lub oferty i będzie na wstępnym etapie procedury zastępować dokumenty urzędowe i prywatne jakie wymagane są na potwierdzenie braku podstaw wykluczenia wykonawcy, czy też potwierdzenie posiadania właściwości predysponujących przedsiębiorcę do realizacji zamówienia. JEDZ będzie określał organ publiczny lub osobę trzecią odpowiedzialne za wystawienie dokumentów potwierdzających spełnianie warunków i będzie zawierał formalne oświadczenie wykonawcy stwierdzające, że na żądanie zamawiającego wykonawca bez zwłoki będzie w stanie przedstawić dokumenty, które zastępuje JEDZ.
Kolejnym obligatoryjnym elementem treści dokumentu będzie wskazanie danych identyfikacyjnych instytucji prowadzących internetowe bazy danych na podstawie których, zamawiający mogą samodzielnie zweryfikować, czy wykonawca spełnia postawione w postępowaniu wymogi. Oceniając powyższe rozwiązanie przez pryzmat praktycznych aspektów prowadzenia procedury w oparciu o przepisy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (dalej jako: p.z.p) można śmiało stwierdzić, iż wdrożenie takiego rozwiązania pozwoli na nieskładanie przez wykonawców takich dokumentów jak informacja z Krajowego Rejestru Sądowego (dalej jako: KRS). Dane zawarte w KRS-ie są powszechnie dostępne za pośrednictwem internetu. Wymóg składania wraz z ofertą informacji z KRS stanowi w obecnych warunkach zbędny formalizm znajdujący uzasadnienie tylko i wyłącznie w przepisach p.z.p. oraz rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 lutego 2013 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz.U. z 2013 Nr 231 – dalej r.w.d.), a nie w podstawowych zasadach systemu zamówień publicznych.
JEDZ jako oświadczenie własne wykonawcy nie będzie wyłączać uprawnień organizatora postępowania do żądania przedstawienia przez wykonawców dokumentów potwierdzających brak podstaw do wykluczenia z procedury. Zgodnie z art. 59 ust. 4 Dyrektywy zamawiający może na dowolnym etapie postępowania zwrócić się do wykonawców o przedłożenie wszystkich lub niektórych dokumentów potwierdzających o ile jest to niezbędne do zapewnienia odpowiedniego przebiegu postępowania. Wykonawcy nie będą jednak musieli przedstawiać wszystkich dokumentów wymaganych przez zamawiającego. Wykonawcy będą zobowiązani do przedstawienia jedynie tych dokumentów i w takim zakresie w jakim instytucja zamawiająca nie ma możliwości uzyskania zaświadczeń lub odpowiednich informacji bezpośrednio za pomocą bezpłatnej krajowej bazy danych w dowolnym państwie członkowskim.
Jako przykłady tego typu baz Dyrektywa wymienia: krajowy rejestr zamówień, wirtualną kartotekę przedsiębiorstw, elektroniczny system przechowywania dokumentów lub system kwalifikacji wstępnej.
Warunkiem realnego wykorzystania wprowadzanych rozwiązań jest przede wszystkim prowadzenia w poszczególnych państwach członkowskich baz danych zawierających dane wykorzystywane w procedurach udzielania zamówień, a także zapewnienie otwartego dostępu do baz danych w każdym państwie członkowskim.
Autor: Bartłomiej Kardas, współpracuje z programem LEX Zamówienia Publiczne