Trwają prace nad projektem ustawy zawieszającej do dnia 31 grudnia 2011 r. obowiązek dołączenia do wniosku o świadczenia rodzinne z tytułu urodzenia dziecka zaświadczenia potwierdzającego pozostawanie kobiety pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do dnia porodu.
W projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (druk sejmowy nr 2784) przewiduje się, że matce lub ojcu dziecka, którym z powodu braku zaświadczenia potwierdzającego pozostawanie pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do dnia porodu odmówiono wypłaty dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka lub jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka albo ich wniosek o wypłatę pozostawiono bez rozpatrzenia, otrzymają dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka oraz jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka, jeżeli w okresie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie nowelizacji ustawy złożą ponowny wniosek.
Regulacje uzależniające prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka oraz prawo do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka od pozostawania przez kobietę w ciąży pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do dnia porodu zostały wprowadzone ustawą z dnia 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 237, poz. 1654), która znowelizowała m.in. ustawę z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992 ze zm.). Warunek ten jest stosowany od dnia 1 listopada 2009 r.
Prawodawca, zawieszając do dnia 31 grudnia 2011 r. wskazany warunek, chce ten czas wykorzystać na przeprowadzenie kampanii informującej kobiety o ważności przeprowadzania badań lekarskich w jak najwcześniejszym okresie ciąży.
Przeczytaj też:
Aby otrzymać becikowe potrzebne jest zaświadczenie lekarskie
Becikowe po zmianach
Jedno badanie wystarczy by dostać becikowe
W okresie do dnia 31 grudnia 2011 r. świadczenia rodzinne związane z urodzeniem dziecka będą przysługiwać po przedstawieniu zaświadczenia lekarskiego lub zaświadczenia wystawionego przez położną potwierdzającego co najmniej jedno badanie kobiety przez lekarza ginekologa lub położną w okresie ciąży.