Odpowiedź

Proponowany zapis (w regulaminie pracy) jest w części prawidłowy. Należy wskazać również okres rozliczeniowy, w którym rozliczany jest przeciętny tygodniowy wymiar czasu pracy, a także miesiące wchodzące w poszczególne okresy rozliczeniowe.

Stosunek pracy pracowników samorządów terytorialnych został odrębnie uregulowany ustawą o pracownikach samorządowych . Ustawa ta weszła w życie 1 stycznia 2009 r. Zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych w kwestiach nieuregulowanych w ustawie stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.) - dalej k.p.

Od 1 stycznia 2009 r. wymiar czasu pracy pracowników samorządowych nie jest już odrębnie uregulowany. Ustawa o pracownikach samorządowych nie zawiera regulacji dotyczących dopuszczalnych norm i systemów czasu pracy pracowników samorządowych. Oznacza to, że stosuje się do nich odpowiednio systemy czasu pracy uregulowane w k.p.

Pracownicy samorządowi mogą pracować w kilku systemach czasu pracy - podstawowym (art. 129 k.p.) i równoważnym (art. 135 k.p.).

Podstawowe normy czasu pracy dotyczą ogółu zatrudnionych, do których nie mają zastosowania normy szczególne. Podstawowa norma dobowa wynosi 8 godzin a norma tygodniowa - przeciętnie 40 w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nie przekraczającym 4 miesięcy (art. 129 § 1 k.p.).

W równoważnym czasie pracy, określonym w art. 135 k.p., dopuszczalne jest wydłużenie dobowej normy czasu pracy do 12 godzin, przy zachowaniu przeciętnie 40 godzin na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym, ieprzekraczającym 1 miesiąca. W szczególnie uzasadnionych przypadkach okres rozliczeniowy, może być przedłużony do trzech miesięcy.

Systemy czasu pracy wprowadza się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy, albo w obwieszczeniu, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy (art. 150 § 1 k.p.).

W regulaminie pracy w przedmiocie systemu pracy w równoważnym czasie pracy można określić:
do jakiej grupy pracowników system ten może być stosowany, sposób równoważenia przedłużonego wymiaru dobowego - czy tylko dniami wolnymi, czy też dniami wolnymi i skracaniem czasu pracy w niektóre dni, długość okresu rozliczeniowego ze wskazaniem miesięcy wchodzących do poszczególnych okresów rozliczeniowych.


Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458)