Pytanie
Jesteśmy SP ZOZ zarząd powiatu przyznał dyrektorowi roczną nagrodę na podstawie przepisów ustawy "kominowej"- dyrektor odmówił przyjęcia nagrody.
Czy odmowa przyjęcia jest naruszeniem dyscypliny finansów publicznych i jakie ewentualnie skutki taka odmowa rodzi?
Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 14 lipca 2015 r.
O skuteczności opisanego zrzeczenia się nagrody decyduje to, czy zaliczymy ją do składników wynagrodzenia za pracę. Wskazana uznaniowa nagroda roczna dla dyrektora SP ZOZ nie jest składnikiem wynagrodzenia. Dlatego zrzeczenie się nagrody powoduje bezskuteczność i wygaśnięcie oświadczenia zarządu powiatu o jej przyznaniu. Przyznana nagroda nie jest kierowana do finansowej realizacji (do wypłaty).
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 84 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy - dalej: k..c. pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ani przenieść tego prawa na inną osobę.
Wynagradzanie osób kierujących samodzielnymi zakładani opieki zdrowotnej normowane jest przepisami ustawy z dnia 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi – dalej: u.w.o.k.n.p.p. Zgodnie z art. 5 ust. 1 u.w.o.k.n.p.p. kierownikowi SP ZOZ przysługuje wyłącznie wynagrodzenie miesięczne. Nie może mu być przyznane świadczenie dodatkowe (art. 5 ust. 2 w zw. z art. 7 u.w.o.k.n.p.p.). Z kolei w zapisie art. 5 ust. 3 w zw. z art. 2 pkt 10 u.w.o.k.n.p.p. dopuszczono, aby osoba kierująca SP ZOZ mogła otrzymać nagrodę roczną. W świetle art. 10 u.w.k.n.p.p. nagroda roczna nie jest świadczeniem stałym, ale może być przyznana uznaniowo za konkretny rok. O przyznaniu nagrody rocznej dla dyrektora SP ZOZ (samorządowej osoby prawnej) decyduje zarząd powiatu (odpowiednio: prezydent miasta na prawach powiatu) na zasadach z art. 10 ust. 6 u.w.k.n.p.p.
Uznanie ww. nagrody rocznej za świadczenie fakultatywne (uznaniowe) i nie stanowiące składnika wynagrodzenia za pracę – powoduje, że dyrektor SPZOZ może zrzec się uprawnienia do otrzymania nagrody rocznej wynikającego z uchwały zarządu powiatu. Na skutek zrzeczenia (inaczej: odmowy przyjęcia nagrody) uchwała zarządu powiatu nie rodzi skutków prawnych. Uchwałą nie jest kierowana do finansowej realizacji. Oznacza to, że w księgach finansowych SPZOZ nie pojawi się "zobowiązanie" z tytułu wypłaty przyznanej nagrody.
Niewypłacenie wynagrodzenia, jako takie, nie jest czynem stanowiącym naruszenie dyscypliny finansów publicznych w rozumieniu art. 5-18c ustawy z dnia 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych dalej: u.o.n.d.f.p. Naruszeniem byłoby tutaj doprowadzenie do zapłaty odsetek za zwłokę w terminowym wykonaniu zobowiązania, w rozumieniu art. 16 ust. 1 u.o.n.d.f.p.