Pytanie
W przedszkolu doszło do nieprawidłowości i nadużyć finansowych.
Jakie konsekwencje powinien wyciągnąć organ prowadzący w stosunku do dyrektora przedszkola?
Jakie konsekwencje powinna ponieść główna księgowa tego przedszkola?
Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 28 czerwca 2015 r.
Odpowiedź na ogólnie sformułowane pytanie o konsekwencje może mieć jedynie charakter ogólny, bowiem "nieprawidłowości i nadużycia finansowe" kwalifikuje ten, kto wykonuje czynności nadzoru i kontroli finansowej – na podstawie posiadanych uprawnień, w tym kontroli zarządczej. Stwierdzone nieprawidłowości i uchybienia były w głównej mierze wynikiem nieprzestrzegania przepisów prawnych dotyczących gospodarki finansowej i rachunkowości samorządowej jednostki budżetowej, braku nadzoru ze strony głównego księgowego oraz należytego funkcjonowania kontroli zarządczej - rozdział 6 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych – dalej u.f.p. Odpowiedzialność za gospodarkę finansową jednostki sektora finansów publicznych, w tym zapewnienie funkcjonowania adekwatnej, skutecznej i efektywnej kontroli zarządczej, spoczywa na kierowniku jednostki, zgodnie z art. 53 ust. 1 i art. 69 ust. 1 pkt 3 u.f.p. Naruszeniem dyscypliny finansów publicznych jest złamanie określonej w przepisach prawa zasady gospodarowania środkami publicznymi. Ponadto, ustawa z dnia 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, w rozdziale 3 przewiduje kary za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, konsekwencje ukarania, podstawy ustalenia okoliczności i warunków udzielenia kary (art. 31-37). W przypadku głównego księgowego spoczywa na nim dodatkowo wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości. Prawa i obowiązki głównego księgowego określa art. 54 u.f.p. Nadzór nad wykonywaniem obowiązków w zakresie rachunkowości należy do zadań kierownika jednostki, jak o tym stanowi art. 4 ust. 5 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości. Procedura postępowania w przypadku naruszenia dyscypliny finansów publicznych powinna być określona przez organ nadzoru nad sprawami administracyjno-finansowymi szkół i placówek w myśl art. 34a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty - dalej u.s.o., który mówi, że organ prowadzący szkołę lub placówkę sprawuje nadzór nad jej działalnością w zakresie spraw finansowych i administracyjnych, z uwzględnieniem odrębnych przepisów. W tym zakresie nadzorowi podlega w szczególności:
1) prawidłowość dysponowania przyznanymi szkole lub placówce środkami budżetowymi oraz pozyskanymi przez szkołę lub placówkę środkami pochodzącymi z innych źródeł, a także gospodarowania mieniem;
2) przestrzeganie obowiązujących przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników i uczniów;
3) przestrzeganie przepisów dotyczących organizacji pracy szkoły i placówki.
Do wykonywania nadzoru, o którym mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy art. 33 ust. 3 pkt 1 i 2 oraz ust. 4-6 u.s.o.