W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego ustalono przebieg drogi publicznej. Czy jej realizacja przez gminę może odbyć się jedynie na podstawie ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (Dz. U. Nr 80, poz. 721 z późn. zm.), czy też realizacja takiej drogi może odbyć się również na podstawie Prawa budowlanego ?

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 193, poz. 1194 z późn. zm.) ustawa ta określa zasady i warunki przygotowania inwestycji w zakresie dróg publicznych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 19, poz. 115, Nr 23, poz. 136 i Nr 192, poz. 1381 oraz z 2008 r. Nr 54, poz. 326), zwanych dalej "drogami", a także organy właściwe w tych sprawach. Z zapisu tego wynika, że Specustawa ma charakter szczególny wobec norm innych ustaw, w szczególności Prawa budowlanego . Potwierdza to również treść art. 2 ust. 2 Prawa budowlanego , zgodnie z którym przepisy Prawa budowlanego nie naruszają przepisów odrębnych, a do takich właśnie przepisów należy zaliczyć unormowania Specustawy. Tak więc Specustawa powinna być stosowana w tym wypadku "przed" innymi uregulowaniami.

Oczywiście nie można powiedzieć, że przepisy Prawa budowlanego nie będą miały w tym zakresie w ogóle zastosowania. Zgodnie z wyżej cytowanym art. 2 ust. 2 Prawa budowlanego , przepisy tej ustawy będą miały zastosowanie o ile nie naruszają Specustawy. Świadczy o tym również art. 11i ust. 1 Specustawy, zgodnie z którym w sprawach dotyczących zezwolenia na realizację inwestycji drogowej nieuregulowanych w niniejszej ustawie stosuje się odpowiednio przepisy Prawa budowlanego , z wyjątkiem art. 28 ust. 2 Prawa budowlanego , który to przepis określa strony w postępowaniu administracyjnym o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę (są to inwestor oraz właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu), które ze względów obiektywnych nie występują w procedurze o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej.

Należy również pamiętać o nowododanym art. 11a ust. 4 Specustawy, zgodnie z którym decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej może być wydana po uprzednim przeprowadzeniu oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, jeżeli jest ona wymagane przepisami ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227). Przepisy te weszły w życie w dniu 15 listopada ubiegłego roku i różnią się w sposób zasadniczy od wcześniej obowiązujących uregulowań Prawa ochrony środowiska , stąd też zalecam poświęcenie im szczególnej uwagi.


Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 118 ze zm.)
Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. 2009 r. Nr 151, poz. 150 ze zm.)