Urząd Zamówień Publicznych zebrał dane na podstawie aktywności na swoich platformach elektronicznych. Z obliczeń UZP wynika, że dzięki przeprowadzeniu aukcji elektronicznych (w 2010 r. – 252, w 2011 r. – 651 aukcji) zamawiający oszczędzili ponad 121 mln zł (o tyle tańsze były oferty uzyskane w tej formie od składanych w pisemnych postępowaniach). Zwiększone zainteresowanie aukcją internetową wynika nie tylko z możliwości uzyskania korzystniejszych ofert, ale również ze zmniejszenia kosztów i skrócenia czasu postępowania - podkreślają eksperci Pracodawców RP.
W 2011 r. na platformie licytacji elektronicznych UZP przeprowadzono 325 licytacji - ponad 20 postępowań więcej niż w rok wcześniej. E-licytacja to odrębny tryb zamówień publicznych, który wymaga od osób odpowiedzialnych znajomości obsługi narzędzi elektronicznych. Nieznaczny tylko wzrost może być spowodowany nieprzygotowaniem informatycznym – niektórych nadal odstraszają techniczne nowości, więc wybierają tradycyjne formy postępowań - mówią eksperci Pracodawców RP. W przypadku tego typu licytacji wykonawcy składają oferty w postaci elektronicznej za pomocą formularza umieszczonego na stronie internetowej, a oferty podlegają automatycznej klasyfikacji na podstawie ceny. Licytacja elektroniczna redukuje koszty, a ceny kontraktowanych w tym trybie usług, dostaw czy robót budowlanych są niższe od tych w przetargach tradycyjnych - mówią eksperci Pracodawców RP. Jak podaje UZP, ceny ofert uzyskanych w wyniku licytacji były średnio o 20% niższe niż ustalone przez zamawiających ceny wywoławczej.
Pracodawcy RP liczą na to, że w przyszłości Internet będzie odgrywał coraz większą rolę w zamówieniach publicznych. Przyczynić się do tego mogą dobre prawo i proste procedury, niezbędne dla postępującej elektronizacji. Efektem przetargów prowadzonych za pośrednictwem Internetu będą niższe ceny oraz większa konkurencja i przejrzystość przy zamówieniach publicznych.
Źródło: www.pracodawcyrp.pl
Internetowe procedury przetargowe przynoszą samorządom milionowe oszczędności
Z danych Urzędu Zamówień Publicznych w 2011 r. wynika, iż zwiększyła się popularność aukcji i licytacji elektronicznych. Internetowe procedury przynoszą administracji samorządowej milionowe oszczędności.