Pytanie:
Organizacja ekologiczna zwróciła się do starosty o udostępnienie w wersji elektronicznej informacji o wydanych decyzjach z zakresu prawa wodnego (pozwolenie wodnoprawne) oraz geologicznego i górniczego (decyzja zatwierdzająca dokumentację hydrogeologiczną), na podstawie ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 782, z późn. zm.) - dalej u.d.i.p.

Czy na podstawie tej ustawy można udostępnić ww. informacje? Czy należy pobrać opłatę za udostępnienie?

Odpowiedź:
Wskazane decyzje, jeżeli zawierają informacje o środowisku i jego ochronie, udostępnia się w trybie ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1235, z późn. zm.) - dalej u.o.o.ś. Za udostępnienie pobiera się opłatę w wysokości określonej w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 12 listopada 2010 r. w sprawie opłat za udostępnianie informacji o środowisku (Dz. U. Nr 215, poz. 1415).

Jeżeli takich informacji w decyzjach nie ma, dane o decyzjach udostępnia się w trybie u.d.i.p. Opłaty za udostępnienie pobiera się wyłącznie w przypadku określonym w art. 15 u.d.i.p.

W obu przypadkach informacje o wydanych decyzjach udostępnia się każdemu, kto zwróci się z wnioskiem o ich udostępnienie, także organizacji ekologicznej.

Uzasadnienie:
Przepisy u.o.o.ś. są przepisami szczególnymi w odniesieniu do przepisów u.d.i.p. i mają zastosowanie w przypadku, gdy żądane informacje są informacjami o środowisku i jego ochronie w rozumieniu art. 9 u.o.o.ś. (por. w szczególności: art. 9 ust. 1 pkt 3 u.o.o.ś. dotyczący środków administracyjnych, jakimi są decyzje, oraz art. 21 ust. 2 pkt 28 lit. a i pkt 31 u.o.o.ś., wskazującym, jakiego rodzaju decyzje są udostępniane w publicznych wykazach informacji o środowisku i jego ochronie i które w związku z tym na pewno mogą być uznane za informacje o środowisku; nie wyczerpuje to oczywiście kręgu pozwoleń wodnoprawnych i decyzji z zakresu prawa geologicznego i górniczego, które mogą być za tego typu informacje uznane).
O udostępnienie informacji może zwrócić się każdy (por. art. 13 u.o.o.ś. oraz art. 2 u.d.i.p.). Należy przy tym pamiętać, że w trybie u.d.i.p. udostępnieniu na wniosek podlega jedynie informacja, która nie została zamieszczona w Biuletynie Informacji Publicznej lub w centralnym repozytorium (por. art. 10 ust. 1 u.d.i.p.).