Jeden z mieszkańców gminy zwrócił się do miejskiego przedsiębiorstwa oczyszczania (MPO) o udostępnienie mu danych dotyczących wyemitowanych przez nie obligacji.
MPO wyjaśniło, iż informacje, o które prosił stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz. U. z 2003 r. Nr 153, poz. 1503 ze zm.). Zdaniem przedsiębiorstwa żądane dane mają wartość gospodarczą, a ich ujawnienie mogłoby narazić spółkę na szkodę.
Mieszkaniec argumentował, iż informacje dotyczące funkcjonowania MPO jako spółki w 100% komunalnej, mają charakter spraw publicznych.
WSA uznał, iż pytanie wnioskodawcy mieściło się w pojęciu informacji publicznej. Odnosiło się bowiem do gospodarowania majątkiem tzw. spółki komunalnej.
Zasady nabywania papierów wartościowych przez spółkę realizującą zadania publiczne, której jedynym właścicielem jest jednostka samorządu terytorialnego wiążą się z dysponowaniem majątkiem publicznym.
Ponadto MPO nie wykazało, że pytanie mieszkańca dotyczyło informacji technicznej, technologicznej, organizacyjnej przedsiębiorstwa lub innej informacji posiadające wartość gospodarczą.
Niewystarczającym jest powołanie się jedynie na tajemnicę przedsiębiorcy, bez jakiegokolwiek rozwinięcia, w jakim aspekcie tajemnicę tę należałoby oceniać – podkreślił WSA.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Warszawie z 25 marca 2014 r., sygn. akt II SA/Wa 4/14, nieprawomocny