GUS przygotował projekt wsparcia administracji samorządowej, którego celem jest opracowanie i wdrożenie stałego systemu obsługi informacyjnej samorządów. Inicjacja tego procesu nastąpi na sesjach inaugurujących nową kadencję samorządu terytorialnego w listopadzie 2010 r., poprzez dostarczenie "Statystycznego Vademecum Samorządowca 2010". Będzie to komplet aktualnych materiałów informacyjnych o poszczególnych jednostkach terytorialnych: miejscowościach, gminach, powiatach, obszarach metropolitalnych i województwach. Materiały te pozwolą na szybką i sprawną diagnozę sytuacji społecznej, gospodarczej i środowiskowej w regionach. Vademecum będzie zawierało również dane teleadresowe, umożliwiające bezpośredni kontakt z przedstawicielami ośrodków badań regionalnych urzędów statystycznych. Ponadto w GUS-ie od wielu lat prowadzone są działania mające na celu pomoc samorządom w realizacji stawianych przed nimi wyzwań.

W Głównym Urzędzie Statystycznym funkcjonuje bezpłatna, publiczna baza danych, która umożliwia statystyczny opis jednostek terytorialnych – Bank Danych Regionalnych (BDR). Baza zawiera ponad 20 tys. zmiennych opisujących sytuację społeczno-gospodarczą i stan środowiska, prezentowanych w szeregach czasowych od 1995 r. Jednym z elementów BDR jest moduł "Portret terytorium", umożliwiający szybki i prosty dostęp do podstawowych informacji o jednostkach terytorialnych w wybranym przedziale czasowym. Obecnie w GUS finalizowane są prace nad budową Banku Danych Lokalnych, który zastąpi działający BDR. Zostanie on wzbogacony o dodatkowe funkcjonalności, które ułatwią nawigację po bazie danych. Po raz pierwszy zostaną udostępnione dane o miejscowościach statystycznych w każdej gminie oraz poszerzony zostanie zakres informacyjny o dane ze źródeł pozastatystycznych.

Innym działaniem GUS-u będzie upowszechnienie wyników Powszechnego Spisu Rolnego 2010 i Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2011 poprzez dostęp do Analitycznej Bazy Mikrodanych. Uzyskane informacje pozwolą na prowadzenie różnotematycznych analiz i tworzenie indywidualnych raportów.

W GUS-ie ponadto opracowywane są publikacje ogólnopolskie takie jak: "Rocznik Statystyczny Rzeczypospolitej Polskiej", "Mały Rocznik Statystyczny", "Rocznik Statystyczny Województw" i wojewódzkie takie jak: "Rocznik Statystyczny Województwa", "Województwo – podregiony, powiaty, gminy". Oprócz publikacji zbiorczych, w GUS i urzędach statystycznych przygotowywane są opracowania dziedzinowe, w tym pozycje szczególnie przydatne przedstawicielom jednostek samorządu terytorialnego, m.in. "Budżety jednostek samorządu terytorialnego", "Mienie gmin i powiatów".

Na podstawie: www.stat.gov.pl, stan z dnia 22 października 2010 r.