Samorządy wydają rocznie miliony złotych na zakup energii elektrycznej, z której korzystają także podległe im jednostki (np. samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej czy spółki z większościowym udziałem gminy). Tworzenie grup zakupowych, w skład których wejdą wszystkie korzystające z zakupionej energii podmioty, może przyczynić się do zminimalizowania kosztów zakupu tej energii.
Koszty energii elektrycznej Poznania wynoszą obecnie ponad 76 mln zł rocznie. Zdaniem Anny Sznytko, rzecznika prezydenta i Urzędu Miasta Poznania, dzięki utworzeniu grupy zakupowej oszczędności miasta mogą wynieść ok. 20 proc. rocznie. Niebawem Poznań ogłosi w imieniu zawiązanej grupy postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego dotyczącego świadczenia usług doradczych, związanych z zaopatrzeniem w energię elektryczną grupy zakupowej. Zgodnie z prawem zamówień publicznych, zamawiający wspólnie udzielający zamówienia swobodnie decydują o wyborze i wyznaczeniu tego spośród nich, który będzie reprezentował wszystkich w postępowaniu. W przypadku Poznania i grupy zakupowej, w której on uczestniczy, przepisy wymagają, by reprezentantem był organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego spośród podległych samorządowych jednostek organizacyjnych.
Wyłoniony w postępowaniu wykonawca usług doradczych w zakresie wydatkowania środków publicznych na energię elektryczną, będzie miał za zadanie opracować wielowariantową koncepcję zakupu energii dla członków powołanej grupy. Ponadto, będzie on zobowiązany dokonać wszystkich czynności związanych z wybranym przez strony porozumienia wariantem, zachowując naczelny cel grupy - oszczędność w obszarze kosztów zakupu energii elektrycznej. Co ważne, wynagrodzenie doradcy będzie płatne z dołu i będzie zależało od wyników jego działań, czyli od wysokości oszczędności uzyskanych w skutek realizacji projektu.
Inny sposób na oszczędzanie energii elektrycznej znalazła Częstochowa, której wydatki zmniejszyły się w ostatnich latach o kilka milionów złotych. Stało się tak m.in. dlatego, że miasto przeprowadza szczegółowy monitoring działań oszczędnościowych. W ponad 120 obiektach oświatowych (szkoły, przedszkola) generowany jest raport pokazujący koszty i poziom zużycia mediów energetycznych i wody. Szacuje się, że tylko 30 proc. samorządów ma sporządzone plany poprawy efektywności energetycznej i tylko nieliczne z nich są realizowane.
Źródło: Gazeta Prawna z dnia 9 września 2010 r.