Jeden pracownik socjalny na 2 tys. mieszkańców


Ustawa o pomocy społecznej zakłada, że na każde 2 tys. mieszkańców powinna przypadać co najmniej jedna osoba zatrudniona na stanowisku pracownika socjalnego (przy czym w danej jednostce samorządu terytorialnego nie powinno być ich mniej niż 3). Jednak udostępnione przez resort pracy dane wskazują, że nie wszędzie udało się spełnić te kryteria.

Ośrodki pomocy społecznej muszą zwiększyć zatrudnienie

Jak wynika z przeprowadzonego w 2012 r. badania, wymagany wskaźnik pracowników socjalnych osiągnięto jedynie w 71 proc. ośrodków pomocy społecznej (1782 z 2497). Resort pracy uspokaja, że kolejne 506 OPS jest bardzo blisko osiągnięcia określonych w ustawie o pomocy społecznej limitów (wskaźnik na poziomie od 0,7 do 0,9 pracownika na 2 tys. mieszkańców). Zatrudnienie na poziomie mniej niż 0,5 pracownika na 2 tys. mieszkańców miały aż 44 ośrodki.


Oszczędności na pomocy społecznej są jedynie pozorne

Zdaniem dr. Joanny Staręga-Piasek gminy oszczędzają na pomocy społecznej, gdyż nierespektowanie zapisów ustawy nie jest zabezpieczone jakąkolwiek sankcją. Ekspert ostrzega jednak, że dokonane w ten sposób oszczędności są jedynie pozorne i w praktyce może się okazać, że w efekcie tych działań gminy będą zmuszone przeznaczyć większe fundusze na wypłatę świadczeń dla potrzebujących.


W 2012 r. ośrodki pomocy społecznej zatrudniały w sumie 19,5 tys. pracowników.