Pytanie pochodzi z  publikacji Vademecum Głównego Księgowego Administracja .


Gmina nabyła spadek w postaci gruntów i budynków.

Czy powinna sobie sama te grunty i budynki opodatkować?

Gmina nie wykorzystuje tych gruntów i budynków na potrzeby własne.

Odpowiedź

Jeżeli nieruchomości te nie są w posiadaniu innego podmiotu to gmina powinna we własnym zakresie wykazać je do opodatkowania podatkiem od nieruchomości.


Gmina powinna opodatkować grunty nabyte w drodze spadku od momentu nabycia spadku – fakt późniejszego dokonania spisu inwentarza przez komornika nie wpływa w tym przypadku na moment powstania obowiązku podatkowego.

Uzasadnienie

Jak wiadomo, grunty, a także budynki lub ich części, co do zasady podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości (art. 2 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 z późn. zm.) – dalej u.p.o.l.

Zgodnie z art. 2 ust. 3 pkt 3 u.p.o.l., opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości nie podlegają m.in. nieruchomości lub ich części zajęte na potrzeby organów jednostek samorządu terytorialnego, w tym urzędów gmin, starostw powiatowych i urzędów marszałkowskich. W analizowanym jednak przypadku gmina, która nabyła spadek w postaci gruntów i budynków nie wykorzystuje tychże gruntów i budynków na potrzeby własne. Skoro zaś ich nie wykorzystuje na potrzeby własne, to grunty te i budynki nie są niewątpliwie zajęte przez gminę na jej potrzeby, a zatem zawarte w przedmiotowym przepisie wyłączenie od opodatkowanie nie znajdzie zastosowania. Co do zasady więc gmina, jako właściciel tych nieruchomości, powinna niejako "sama sobie" wykazać je do opodatkowania.

Przedstawione jednak w pytaniu okoliczności wzbudzają pewną wątpliwość. Autor pytania wskazuje, że gmina nie wykorzystuje gruntów i budynków "na potrzeby własne". Takie sformułowanie nie wyklucza wykorzystania tych gruntów i budynków na potrzeby innych podmiotów.

Należy zaś zauważyć, że zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 4 u.p.o.l. podatnikami podatku od nieruchomości są także osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki nieposiadające osobowości prawnej, będące posiadaczami nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących m.in. własność jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie:
- wynika z umowy zawartej z właścicielem, lub z innego tytułu prawnego, z wyjątkiem posiadania przez osoby fizyczne lokali mieszkalnych niestanowiących odrębnych nieruchomości,
- jest bez tytułu prawnego.

Uwzględniając przedmiotowy przepis należy w analizowanym przypadku przede wszystkim ustalić czy będące własnością gminy nieruchomości nie są w posiadaniu innych podmiotów (np. w ramach umowy najmu). W przypadku posiadania nieruchomości przez inne podmioty obowiązek ich opodatkowania podatkiem od nieruchomości zostanie scedowany na te podmioty. W pozostałych przypadkach podmiotem zobowiązanym do ich opodatkowania pozostanie gmina.

Od momentu nabycia spadku, które zostało potwierdzone prawomocnym postanowieniem sądowym spadkobierca (w tym przypadku gmina) staje się właścicielem tego spadku. Moment ten zatem także jest tzw. wyznacznikiem okoliczności, od której uzależniony jest obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości (art. 6 ust. 2u.p.o.l.). W tej więc sytuacji, w opisanym w pytaniu przypadku gmina powinna opodatkować grunty nabyte w drodze spadku od momentu jego nabycia.

Przedstawiona w pytaniu sytuacja jest wprawdzie niepewna (sąd nie zauważył istotnych dla sprawy okoliczności itd.). Jeżeli zatem z jakichś przyczyn w przyszłości okazałoby się, że gmina np. nie była właścicielem nieruchomości, to będzie ona miała możliwość dokonania stosownej korekty.

Póki co jednak, zgodnie z prawomocnym wyrokiem sądu jest ona właścicielem, a zatem pomimo faktu, że nie został jeszcze dokonany spis inwentarza ciąży na niej obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości.

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego Administracja .